Stary Rynek w Zielonej Górze
Zielonogórski RynekFoto: Dmitrey Ivanov / 123RF
O Zielonej Górze, nie bez powodu mówi się, że jest miastem zabytków. W czasie II wojny światowej, w tym mieście nie nastąpiło wiele zniszczeń, dzięki czemu możemy odwiedzać wyjątkowe miejsca w nienaruszonym od wielu wieków stanie. Począwszy od przepięknej starówki, poprzez Park Winny i Palmiarnie. W Zielonej Górze, jak w domu poczują się miłośnicy wyjątkowego trunku – wina. To miasto ma bogatą winiarską historię, wartą poznania i posmakowania. Miejsc do odwiedzenia w Zielonej Górze jest bez liku, jednak spokojnie zawrzemy najważniejsze w jednodniowej wycieczce: począwszy od zwiedzania, poprzez relaks na łonie natury, a skończywszy na poznawaniu wyjątkowych smaków. Czas ruszyć w drogę!


1  Muzeum Ziemi Lubuskiej

Wycieczkę po Zielonej Górze i jej zabytkach warto rozpocząć od wizyty w Muzeum Ziemi Lubuskiej. To miejsce pozwoli nam na poznanie, nie tylko Zielonej Góry, ale i całego regionu. Muzeum to gromadzi i przechowuje informacje o historii, kulturze i tradycjach regionu. Co więcej, prowadzi także działalność wystawienniczą poświęconą historii Zielonej Góry. Do zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej należą obrazy Olgi Boznańskiej, Andrzeja Strumiłło, czy wyjątkowe ikony. Ciekawostką zbiorów są także rękopisy, rozporządzenia oraz oryginalne historyczne przedmioty: w tym kamienie hańbiące i wilkom cynowy. Muzeum Ziemi Lubuskiej połączone jest także z galerią wina. Nic dziwnego, skoro winiarstwo jest wyjątkową tradycją regionu. Muzeum Wina w Zielonej Górze, umieszczone w specjalnych piwnicach Muzeum Ziemi Lubuskiej, to jedyne takie miejsce w Polsce poświęcone historii winiarstwa.

Adres: al. Niepodległości 15
Godziny otwarcia: śr-pt: 11:00- 17:00, soboty: 10:00 – 15:00, niedziele: 10:00- 16:00
Bilety: normalny – 8 zł, ulgowy – 4 zł

2  Stary Rynek

Z alei Niepodległości spacerkiem możemy przejść na Starówkę. Stary Rynek w Zielonej Górze jest naprawdę wyjątkowy. Plac pod rynek został już wytyczony w średniowieczu, aczkolwiek budynki pochodzą z XVIII wieku. Na szczególną uwagę zasługują młodsze kamienice w skrzydle zachodnim, ze względu na unikalne zdobienia. Centralnym miejscem Starego Rynku jest XV wieczny ratusz, w którym mieści się Urząd Stanu Cywilnego oraz Polsko-Niemieckie Centrum Informacji i Promocji Turystycznej. W okolicy można zobaczyć także zabytkowy Kościół Matki Bożej Częstochowskiej oraz Konkatedrę św. Jadwigi. Zielonogórska starówka to także pozostałości murów obronnych, począwszy od pozostałości Bramy Górnej, a skończywszy na pobliskiej Wieży Łaziebnej.

3  Wieża Łaziebna

Atrakcją Zielonej Góry z pewnością jest także wyjątkowa Wieża Łaziebna. Miejsce to pozostałość po dawnych obwarowaniach miejskich. Jej historia sięga końcówki XV wieku (1487 roku). Wieża Łaziebna stanowiła wówczas element trzeciej bramy miejskiej. Od tego czasu była wielokrotnie remontowana, a XVIII wieku dodano do niej efektowny barokowy element z latarnią. Wieża Łaziebna zwana inaczej Głodową ma 35 metrów wysokości. Jej pierwsza nazwa wzięła się od znajdującej się w pobliżu łaźni, jednak mieszkańcy Zielonej Góry, częściej używają nazwy: ,,Wieża Głodowa”. Wyjątkowym elementem, który wyróżnia ten obiekt jest figurka Bachusika Odpadka, który wspina się z uporem po jednej ze ścian. Wieżę Łaziebną możemy oglądać z zewnątrz na placu Pocztowym. Warto zahaczyć o to miejsce, w czasie jednodniowej wycieczki.

Adres: plac Pocztowy 12A

4  Palmiarnia

Atrakcja Zielonej Góry to z pewnością wyjątkowa Palmiarnia. Warto się do niej udać wieńcząc uprzedni spacerek po starówce i Parku Winnym, z którym to Palmiarnia sąsiaduje. To wyjątkowe miejsce ma swoją długą historię, szacuje się, że 850 lat temu na tych terenach rozpoczęła się historia winiarstwa. Kronikarze w tym okresie wspominali o pierwszych krzewach winorośli, które pojawiły się w po 1150 roku! Niestety dobrze prosperująca winiarnia zbankrutowała na początku XX wieku. Dopiero w 1961 roku zarządcy wpadli na pomysł, by w tym wyjątkowym miejscu stworzyć palmiarnię. Obecnie w palmiarni funkcjonuje restauracja, a sam obiekt ma ponad 3 tysiące m2 powierzchni do użytku. Znajdziemy tutaj afrykańskie ryby, daktylowca kanaryjskiego, przepiękne widokowe antresole oraz 150 gatunków roślin, krzewów i drzew strefy równikowej, jak i zwrotnikowej.

Adres: ul. Wrocławska 12 a
Godziny otwarcia: wt.- nd: 11:00- 20:00
Bilety: normalny – od 20 zł, ulgowy – od 10 zł

5  Ogród botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Niezależnie od tego, w jakim mieście jesteśmy, udanie się do ogrodu botanicznego to prawdziwy relaks i rozrywka. Ten będący atrakcją Zielonej Góry jest wyjątkowy. Nie ze względu na swoją wielkość i długą historię – wręcz przeciwnie jest on jednym z mniejszych i najmłodszych ogrodów botanicznych w Polsce. Dopiero w 2007 roku nastąpiło jego oficjalne otwarcie, po ponad 50 latach nieobecności. Wcześniej, bo w latach 20 XX wieku pojawiły się szczegółowe plany stworzenia ogrodu botanicznego, z czego część ogrodu została zbudowana przez mieszkańców miasta. Miejsce to posiadało już dwa działy: Rośliny Karkonoskie oraz Alpejskie. Niestety ogród uległ zniszczeniu i dopiero po wielu latach działań, zdecydowano na jego ponowne otwarcie. Na powierzchni 2,5 ha mamy do dyspozycji aż 500 gatunków i odmian drzew oraz roślin, z przewagą tych w Półkuli Północnej. Co więcej, cała kolekcja ogrodu podzielona jest na tematyczne działy: począwszy od systematyki roślin, poprzez rośliny górskie, a skończywszy na tych azjatyckich.

Informacje o godzinach otwarcia: 605 408 917
Bilety: normalny – 2 zł, ulgowy – 1 zł

Mapa Zielonej Góry z zaznaczonymi atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj