Kopalnia Guido w Zabrzu
Kopalnia Guido w ZabrzuFoto: Aneta Skoczewska / 123RF
Zawsze fascynowały cie kopalnie, a zjazd kilkaset metrów pod ziemię wydaje ci się bardziej ekscytujący niż górska wspinaczka? Chciałbyś zobaczyć jak górnicy pracowali kiedyś i dziś? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat polskiego górnictwa? Ta propozycja wycieczki powinna być dla ciebie. Zabrze oferuje wyśmienite atrakcje dla wielbicieli techniki. Podróż śladami techniki w Zabrzu pozwoli zwiedzić muzeum oraz skansen górnictwa, zjechać szybem pod ziemię, czy odwiedzić zabytkową kopalnię. Takie atrakcje oferuje Zabrze!


1  Muzeum Górnictwa Węglowego

Zwiedzanie możemy rozpocząć od Muzeum Górnictwa Węglowego znajdującego się przy ulicy 3 maja w pobliżu szpitala. To jedna z ważniejszych atrakcji Zabrza. Muzeum powstało w miejscu najstarszej na Górnym Śląsku, królewskiej kopalni węgla kamiennego otwartej w XVIII wieku. Muzeum otwarto w 1981 roku. Znajduje się w dawnym gmachu starostwa zabrzańskiego. To jedyny tego typu obiekt w Polsce z bogatymi zbiorami z zakresu historii górnictwa, techniki i kultury górniczej. To raj dla miłośników górnictwa, na których czekają liczne multimedialne ekspozycje, bogata oferta edukacyjna, czy ciekawe zbiory wizerunków św. Barbary – patronki górników. Ekspozycje podzielone zostały na kilka wystaw, z których dowiemy się między innymi, jak dawniej wydobywano węgiel, jakich narzędzi używano, jak go transportowano, czy jakie były sposoby urabiania węgla. A to nie wszystkie atrakcje jakie czekają na zwiedzających.

Godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynne, wtorek, środa, piątek: 9:00-15:00, czwartek: 9:00-18:00, sobota: 10:00-14:00, niedziela: 12:00-17:00
Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 5 zł. W niedziele wstęp wolny.

2  Skansen Górniczy Królowa Luiza

Za szpitalem jadąc ulicą Floriana i skręcając w prawo w ulicę Wolności, dojedziemy w końcu do kolejnej atrakcji Zabrza jaką jest skansen oraz sztolnia Królowa Luiza. Kopalnia Królowa Luiza jest jedną z najstarszych na Górnym Śląsku. Wizyta w skansenie to okazja na sprawdzenie działania parowej maszyny wyciągowej z 1915 roku będącej najwyższym osiągnięciem techniki w tamtym okresie. Tu też zwiedzić można łaźnie łańcuszkową zbudowaną 1890 roku. Było to zaplecze socjalne oraz łaźnia z charakterystycznymi hakami na łańcuchach, na których górnicy zaczepiali ubrania. Co ciekawe, fragment szatni z hakami przetrwał do dziś. Ekspozycje w skansenie podzielona została na wiele części. Całość stanowi doskonałą prezentację blisko 200-letniej, dość burzliwej historii kopalni.

Godziny otwarcia: poniedziałek-niedziela: 8:00-20:00
Ceny biletów: normalny 29 zł, ulgowy 25 zł.

3  Kopalnia Guido

Jadąc w dół ulicą Jana Pawła II docieramy do kopalni Guido. Ta unikatowa na skalę europejską kopalnia założona została 1855 roku. Nadziemna część składa się z nadszybia szybu oraz stalowej wieży. Największą atrakcją dla turystów jest możliwość zjechania szybem w dół kopalni. Pierwsza trasa turystyczna poprowadzona jest na głębokości 170 metrów. Jest to tzw. poziom św. Barbary. Tu odwiedzający mogą poznać w jakich warunkach górnicy pracowali na początku XX wieku. Multimedialne wystawy zaprezentują efekty strzelania materiałami wybuchowymi, czy zalewania kanału przez wodę. Dla rządnych wrażeń, kopalnia oferuje zjazd na głębokość 320 metrów. O dziwo to idealne miejsce aby…obcować z kulturą dzięki przedsięwzięciom „Muzyka na poziomie” i „Teatr na poziomie”. Najniższy poziom sięgający 355 metrów to jedyna w Europie możliwość zajrzenia do najgłębszych i najbardziej surowych korytarzy zatopionych w ciemnościach. Efekt grozy potęguje nienaturalna wręcz cisza.

Godziny otwarcia: pn: nieczynne, wt 9:00-14:30, śr-ndz: 9:00-20:00
Cennik:
Poziom 170 – bilet normalny 25 zł – bilet ulgowy 22 zł
Poziom 320 – bilet normalny 29 zł – bilet ulgowy 25 zł
Poziom 170+320 – bilet normalny 39 zł – bilet ulgowy 35 zł
Poziom 355 Mroki – bilet normalny 70 zł – brak biletów ulgowych
Poziom 355 Szychta – bilet normalny 89 zł – brak biletów ulgowych
(w soboty i niedziele nieco drożej)

4  Wieża wodna

Warto podjechać do zabytkowej wieży ciśnień zlokalizowanej na terenie Huty Zabrze. Ta blisko trzydziestometrowa konstrukcja została zbudowana w 1871 roku i może się pochwalić mianem najstarszej wieży wodnej na Śląsku. Całość zbudowana z cegły wygląda dość masywnie. Na szczycie wieży umiejscowiony był zbiornik na wodę, który dziś uległ już nieco zniszczeniu. Niestety wyposażenie wieży zostało rozgrabione, a wiele elementów wewnątrz zdewastowanych. Mimo swojej historycznej atrakcyjności, miasto nie promuje budynku jako atrakcji turystycznej. A szkoda!

5  Szyb Maciej

Na obrzeżach miasta za najbardziej na zachód położoną dzielnicą Zabrza, Maciejów, położony jest Szyb Maciej. To zespół obiektów dawnej kopalni węgla kamiennego Concordia. Turyści mogą zwiedzać czynną maszynę wyciągową o napędzie elektrycznym, budynek nadszybia, wieżę wyciągową oraz szyb z głębinowym ujęciem wody pitnej. Szyb Maciej daje możliwość obejrzenia oryginalnych maszyn, które kiedyś pracowały przy wydobywaniu węgla kamiennego. Będzie szansa poznać ich konstrukcje i zastosowanie. Kiedy wejdziemy na wysokość kół wyciągowych maszyny, naszym oczom ukaże się cała panorama Zabrza i Gliwic. Będzie można również napić się wody pochodzącej z głębokości 110 metrów. To jednak atrakcja dla cierpliwych, ponieważ do atrakcji ustawia się duża kolejka.

Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w następujących godzinach: wtorek – piątek 10.00-17.00, sobota-niedziela 11.00-17.00. Bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 4 zł. Zwiedzanie indywidualne możliwe jest w godzinach 10.00-22.00. Dotyczy to jedynie zewnętrznej części szybu.

Zabrze – mapa z atrakcjami

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj