Spodek w Katowicach
Hala Sportowo-Widowiskowa 'Spodek' w KatowicachFoto: Andrzej Otrębski / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Katowice nazywane są Sercem Górnego Śląska – taki przydomek znajdziemy w każdym przewodniku. Większości Polaków kojarzy to miasto z kopalniami i przemysłem. Rzeczywiście, każdy, kto chce zobaczyć górnicze zabytki, będzie miał ku temu okazję, ale to zaledwie ułamek tego, co mogą zaoferować! Katowice fascynują, kipią od zabytków, mogą się pochwalić bogatą historią, ciekawą architekturą i atrakcjami, których próżno szukać gdziekolwiek indziej. Oprócz wspaniałej oferty kulturalnej, odwiedzania wielu muzeów i zabytkowych dzielnic, to właśnie w Katowicach znajdziemy aż dwa rezerwaty przyrody! Przygotowaliśmy dla was dwudniowy program, który pozwoli wam poznać Katowice w różnych odsłonach i poznać bogactwo tego wspaniałego miasta.

Dzień 1

1  Archikatedra Chrystusa Króla i Muzeum Archidiecezjalne

Pierwsza atrakcja Katowic warta odwiedzenia znajduje się 15 minut spacerem od dworca PKP. Jest to Archikatedra Chrystusa Króla, która stanowi największą katedrę w Polsce. Przepiękne wnętrze i niezwykła akustyka tego miejsca robią wrażenie na każdym, kto przekracza progi archikatedry. Wniesiono ją w latach 1927-55 i do dnia dzisiejszego mają w niej miejsce ważne uroczystości (właśnie tutaj co roku wręczana jest wybitnym Ślązakom nagroda Lux Ex Silesia). Niedaleko katedry znajduje się również Muzeum Archidiecezjalne wraz z Galerią Sztuki Współczesnej Fra Angeliko. Organizowane są tam liczne wystawy, poświęcone nie tylko sztuce sakralnej, ale także artystom świeckim, wykorzystującym w swojej twórczości motywy religijne.

Katedra: ul. Plebiscytowa 49a. Muzeum Archidiecezjalne: ul Jordana 39,
wejście dla zwiedzających: od ul. Wita Stwosza 16.
Godziny otwarcia muzeum: pn: nieczynne, wt-cz: 14.00 – 18.00, pt: nieczynne, sob: 11.00 – 15.00, ndz: nieczynne
Ceny biletów: dobrowolna ofiara „do koszyczka”.

2  Rynek w Katowicach

Rynek w Katowicach
Rynek w Katowicach po przebudowieFoto: Toen96 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Niedaleko Archikatedry Chrystusa Króla, w pobliżu dworca PKP znajduje się niedawno gruntownie przebudowany rynek miejski w Katowicach. Położony w centrum miasta plac łączy wiele ulic m.in. 3 Maja, Warszawską, Pocztową, Młyńską oraz aleje Korfantego. Co ciekawe rynek łączy również linie tramwajowe przebiegające przez plac. W pobliżu rynku zobaczymy zarówno nowoczesne budynki jak i zabytkowe kamienice. Z placu można również podziwiać fasadę neoklasycystycznego budynku Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego.

3  Muzeum Śląskie (al. Korfantego)

Tuż obok rynku znajduje się kolejna wspaniała atrakcja Katowic. Jedno z najważniejszych śląskich muzeów, mające dosyć burzliwą historię. Jego początki sięgają 1924 roku od powołania Towarzystwa Muzeum Ziemi Śląskiej, a następnie roku 1929 kiedy Muzeum Śląskie oficjalnie rozpoczęło działalność. Jeszcze przed wojną budowano nowoczesny gmach, mający stać się siedzibą muzeum. Został on niestety zrównany z ziemią w trakcie II wojny światowej, a obecnie muzeum znajduje się w dwóch miejscach przy al. Korfantego i ul. Dobrowolskiego.

Adres: Muzeum Śląskie w Katowicach, al. W. Korfantego 3 
Godziny otwarcia: poniedziałek – nieczynne, wtorek–niedziela: 10:00–20:00
Ceny biletów:
Dwie siedziby (Korfantego i Dobrowolskiego): normalny – 27 zł, ulgowy – 18 zł
Muzeum Śląskie (Korfantego): normalny – 6 zł, ulgowy – 4 zł
każdy wtorek bezpłatnie

4  Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki

Następnie warto zobaczyć jedną z najnowszych i najciekawszych atrakcji w Katowicach, czyli galerii, zwanej popularnie „Rondem Sztuki”. Otwarto ją w 2007 roku, a budowa obiektu wzbudzała wiele kontrowersji i wątpliwości. Ostatecznie kulisty budynek, mieszczący się dosłownie na rondzie, gromadzi wystawy studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i lokalnych artystów, ale nie tylko. Można również liczyć na wystawy artystów światowej sławy, koncerty i imprezy kulturalne. Galeria szybko stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na mapie Katowic.

Adres: Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1.
Godziny otwarcia wystaw: wt – pt w godz.  11:00 – 19:00, sob-ndz 10:00 – 18:00
Wstęp bezpłatny.

5  Spodek

Budynek który koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy, to najsłynniejszy obiekt w mieście i równocześnie najbardziej rozpoznawalna wizytówka, czyli Spodek. Obecnie Spodek jest największą w Polsce halą widowiskowo-sportową, a jego nazwa pochodzi oczywiście od niezwykłego kształtu budynku, który wyglądem przypomina właśnie statek kosmiczny. Co ciekawe, Spodek jest jednym z pierwszych budynków na świecie, z dachem o prętowo-linowej konstrukcji kopuły, ważącym aż 300 ton! Na terenie tej niezwykłej atrakcji miasta Katowice znajdziemy m.in. lodowisko, salę gimnastyczną i hotel. Odbywają się tam liczne koncerty, imprezy sportowe oraz targi i wystawy.

Spodek można zwiedzać od środka tylko w wyznaczonych terminach, które podawane są regularnie na stronie www.spodekkatowice.pl. Rejestracji można dokonać, pisząc na adres zwiedzanie@spodekkatowice.pl. Wnętrze Spodka można również zobaczyć, biorąc udział w imprezach i wydarzeniach, organizowanych na terenie budynku. 
Cena: bilet normalny: 5 zł Dzieci do lat 7 gratis.

6  Muzeum Śląskie (ul. Dobrowolskiego)

Katowice Muzeum Śląskie
Nowa siedziba Muzeum Śląskiego w KatowicachFoto: MacQtosh / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Druga placówka Muzeum Śląskiego to powstały w roku 2015 nowoczesny kompleks budynków przy ulicy Tadeusza Dobrowolskiego znajdujący się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Muzeum Śląskie posiada wiele eksponatów w dziedzinach takich, jak: archeologia, dokumentacja mechaniczna, etnografia, historia i sztuka. Do wystaw stałych należą m.in. „Galeria sztuki polskiej 1800-1945”, „Galeria sztuki polskiej po 1945 roku”, „Galeria śląskiej sztuki sakralnej” oraz „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”.

Adres: Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 
Godziny otwarcia: poniedziałek – nieczynne, wtorek–niedziela: 10:00–20:00
Ceny biletów: Muzeum Śląskie (Dobrowolskiego): normalny – 24 zł, ulgowy – 16 zł
każdy wtorek bezpłatnie

7  Centrum Scenografii Polskiej

Stanowi jeden z oddziałów Muzeum Śląskiego, choć trzeba przyznać, że nie przypomina tradycyjnego muzeum. To raczej placówka, w której kolekcjonuje się i dokumentuje bogaty dorobek scenografii polskiej oraz polskiego teatru. Organizowane są tu ciekawe wystawy, kierowane zwłaszcza do młodzieży. Jak dotąd, w muzeum zgromadzono ponad 15 tysięcy kostiumów teatralnych, rekwizytów, obiektów, dekoracji oraz kukieł. Stanowią one dzieła najwybitniejszych polskich scenografów. Większość eksponatów została przekazana placówce jako dar. Centrum Scenografii Polskiej jest jedną z najciekawszych atrakcji Katowic.

Adres: Dobrowolskiego 1 
poniedziałek: nieczynne, wtorek–niedziela: 10:00–20:00
Bilety: normalny – 6 zł, ulgowy – 4 zł.

Dzień 2

8  Osiedle Giszowiec

Katowice Giszowiec - Izba Śląska
Katowice Giszowiec – Izba ŚląskaFoto: Ewkaa / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Drugi dzień zwiedzania Katowic warto zacząć od Osiedla Giszowiec, które jest kolonią robotniczą domków z lat 1906-10. Budowano ją dla robotników kopalni Wieczorek (dawna nazwa „Giesche”). Na osiedlu znajduje się wiele punktów wartych zobaczenia, głównie ze względu na architekturę i klimat osad robotniczych. Pierwszym z nich jest plac Pod Lipami, gdzie niegdyś odbywało się targowisko. Z kolei w Parku Giszowieckim znajdziemy obecnie Gawlikówkę – Izbę Śląską, należącą do Miejskiego Domu Kultury „Szopienice-Giszo­wiec”. Stworzono tam muzeum, urządzone na wzór tradycyjnej izby śląskiej. Znajdują się w niej stare meble i sprzęt codziennego użytku, przekazany w darze przez byłych pracowników kopalni. Oprócz tego w budynku znajduje się również wystawa artysty Ewalda Gawlika.

Adres: Plac pod Lipami 1, 3-3a Katowice-Giszowiec
Godziny otwarcia: pn-pt: 9:30 – 16:00, sobota-niedziela: nieczynne
Ceny biletów: normalny – 5 zł, ulgowy – 2,50 zł

9  Osiedle Nikiszowiec

Tradycyjne budynki w dzielnicy Nikiszowiec
Tradycyjne budynki w dzielnicy NikiszowiecFoto: rochu2008 / 123RF

Kolejna wyjątkowa atrakcja miejscowości Katowice. Osiedle Nikiszowiec pokazywano bardzo często w kinematografii polskiej, m.in. w filmach Kazimierza Kutza i Janusza Kidawy. Zostało zbudowane w pobliżu szybu Nickischschacht, gdy na Giszowcu zaczynało brakować domów dla robotników. Aby jak najlepiej zagospodarować przestrzeń, stawiano wówczas osiedla złożone z trzykondygnacyjnych domków, tworzących zamknięte pierścieniowo bloki. Połączono je zadaszonym mostkiem, przerzuconym nad ulicą. Dzięki temu osiedle stanowi perełkę architektoniczną, która wyróżnia się znacząco na mapie Katowic. Osiedle Nikiszowiec znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

10  Galeria Szyb „Wilson”

Po wizycie w zabytkowej, robotniczej części Katowic, warto również zajrzeć do współczesnej galerii sztuki, czyli Galerii Szyb Wilson, otwartej od 2001 roku. Założono ją w zrewitalizowanym budynku cechowni i łaźni szybów Wilson kopalni „Wieczorek” i jest obecnie największą, prywatną galerią sztuki w Polsce. Mieści się na granicy trzech dzielnic: Nikiszowca, Janowa oraz Szopienic. W galerii można podziwiać malarstwo i sztukę współczesną oraz brać udział w licznych imprezach kulturalnych. Warto również przyjrzeć się ciekawemu, surowemu wnętrzu.

Adres: ul. Oswobodzenia 1.
Galeria jest czynna codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 19.00.
Wstęp bezpłatny.

Mapa Katowic z zaznaczonymi atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj