Mazowieckich w Ciechanowie
Zamek Książąt Mazowieckich w CiechanowieFoto: Hubert Śmietanka / Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5
Ciechanów ma dziś niemal tysiąc lat – przynajmniej jeśli bazować na najstarszych wzmiankach pisanych na jego temat (a te sięgają roku 1065). Jednak gdy przyjrzeć się znaleziskom archeologicznym, okazuje się, że osadnictwo w tym miejscu jest jeszcze starsze. Nic więc dziwnego, że miasto to w ciągu swej długiej, liczącej całe wieki, historii, wzbogaciło się o wiele ciekawych miejsc. Jest tu więc zamek obronny, są historyczne, liczące sobie kilka wieków, budowle sakralne, są wreszcie muzea, w których przez lata udało się zgromadzić sporą liczbę interesujących eksponatów. Co więcej, nie brakuje tu także miejsc o krótszej historii, ale mimo to wartych odwiedzenia i przynajmniej rzucenia na nie okiem. Chcesz wiedzieć, jakie ciekawe atrakcje turystyczne najlepiej uwzględnić w trakcie wycieczki po Ciechanowie? Jeżeli tak, zapraszamy do lektury – przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.


1  Zamek Książąt Mazowieckich

Zamek Ciechanowski to fortyfikacja pochodząca z czternastego wieku, po kilku pierwszych dekadach uległ zniszczeniu w nagłym pożarze, jednak niedługo potem został odbudowany. Obiekt warto zwiedzić nie tylko w ramach podziwiania dawnej architektury militarnej (choć i pod tym względem jest ciekawy). Dużą atrakcję turystyczną stanowią obecne na nim wystawy. Jedną z nich jest ekspozycja „fakty i mity ciechanowskiego zamku”, w jej ramach prezentowane są znaleziska archeologiczne, dzięki którym udało się zweryfikować informacje ze źródeł pisanych, na których wcześniej bazowała wiedza dotycząca zamku – jak się okazało wymagająca pewnych poprawek, gdyż niedawne odkrycia rzuciły nowe światło na cienie historii. Druga z ekspozycji zatytułowana została „Księstwo Mazowieckie 1200-1526” i – jak sama nazwa wskazuje – dotyczy trzech wieków funkcjonowania rzeczonego księstwa. W Zamku dostępna jest również sala multimedialna, która umożliwia zapoznanie się z dodatkowymi materiałami dotyczącymi zabytku.

Adres: ul. Zamkowa 1.
Godziny otwarcia: wt.-nd. 8.00-16.00 (październik-kwiecień); wt.-nd. 10.00-18.00 (maj-wrzesień). W poniedziałki i dni poświąteczne nieczynne. Ostatni zwiedzający wpuszczani są pół godziny przed zamknięciem.
Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł. Istnieje możliwość zamówienia przewodnika za 30 zł.

2  Ratusz

Nieopodal zamku, w centrum miasta na placu Jana Pawła II znajduje się neogotycki ratusz wzniesiony w 1844 roku przez włoskiego architekta Henryka Marconiego. Do dziś siedzibę tam mają władze miasta. Zabytkowy budynek stanowi doskonały element urozmaicający panoramę miasta. W 2011 roku zakończyła się przebudowa ratusza, dzięki czemu jego okolica stanowi teraz sporą atrakcję Ciechanowa. Kolorowe fontanny i odnowiony budynek ratusza są idealną scenerię do spacerów. Warto wybrać się w okolice ratusza szczególnie po zmroku, kiedy podświetlone budynki i fontanny są szczególnie urokliwe.

3  Ciechanowski Browar

Będąc w pobliżu nie można pominąć oczywiście ciechanowskiego Browaru. To chyba jeden z najbardziej znanych symboli tego miasta. Browar założony został w 1864 roku przez warszawskiego piwowara Karola Machlejda. Co ciekawe, w latach 30. XX wieku Ciechanów mógł się poszczycić najbardziej znanym i największym browarem w okolicy. W 2008 roku ciechanowskie piwo zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. W tym też roku Browar zaczął się rozwijać wprowadzając na rynek nowe odmiany piwa jak np. miodowe, czy pszeniczne. Specjalnie dla miłośników tego trunku, w piwnicach Browaru powstał Pub Ciechan, w którym jest szansa skosztować różnych wyrobów znanego od lat Browaru.

4  Trakt Książęcy

Przez całe setki lat historii Ciechanowa Trakt Książęcy był traktowany jako miejscowa atrakcja. Dziś jego miejsce zajęła ulica Warszawska, nadal jednak warto ją odwiedzić. Jego historyczne znaczenie to połączenie miejsca, w którym nadano Ciechanowi prawa miejskie (obecnie jest to plac Kościuszki) z miejscem, w które miasto przeniesiono (czyli z aktualnym placem Jana Pawła II). W roku 2010 na ulicy Warszawskiej powstał urokliwy deptak będący idealnym miejscem na niedzielne spacery w gronie całej rodziny. Teraz to tętniące życie miejsce, jest skupiskiem przytulnych restauracji i kawiarni tłumnie odwiedzanych przez mieszkańców Ciechanowa. Od strony ratusza przy deptaku postawiono ławkę z wyrzeźbioną postacią Roberta Bartołda – działacza społecznego, miłośnika historii Ciechanowa oraz przewodnika turystycznego. Nieco dalej znajdziemy skwer z pomnikiem patrona Ciechanowa – św. Piotra trzymającego wielki klucz do bram miasta.

5  Muzeum Szlachty Mazowieckiej

Muzeum posiada kilka oddziałów, opisywany już Zamek, oddział w Gołotczyźnie oraz budynek na ulicy Warszawskiej. W tym ostatnim warto obejrzeć trzy prezentowane tutaj wystawy stałe. Pierwsza z nich, „Utracony świat”, pozwala zapoznać się z historią kultury żydowskiej na ziemiach ciechanowskich od XVI wieku, aż do roku 1942. Druga ekspozycja prezentuje historyczne przykłady dawnego rzemiosła z regionu Mazowsza – wszystko w formie miniatury. Z kolei trzecia kolekcja eksponatów, to zbiór rzeźb ludowych pochodzących z początku dziewiętnastego stulecia. Muzeum posiada również specjalistyczne działy, między innymi archeologiczny oraz naukowo-oświatowy, a oprócz wystaw stałych, pojawiają się tutaj także ekspozycje czasowe.

Adres: Warszawska 61.
Godziny otwarcia: wt.-nd. 8.00-16.00 (wrzesień-czerwiec); wt.-nd. 10.00-18.00 (lipiec-sierpień). W poniedziałki i dni poświąteczne nieczynne.
Ceny biletów: normalny 4 zł, ulgowy 3 zł, przewodnik 10 zł.

6  Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Tak jak zamek jest przykładem dawnej ciechanowskiej architektury obronnej, tak kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny stanowi przykład historycznej architektury sakralnej – z zastrzeżeniem, że jest nieco młodszy i pochodzi z początków szesnastego wieku. Niestety, w przeszłości utracona została większość wyposażenia. Nie osłabia to jednak wrażeń, jakie budzi sam projekt. Warto przy okazji dodać też, że kościołowi „towarzyszy” również znajdująca się w pobliżu dzwonnica wybudowanym w stylu neogotyckim.

Adres: ul. Księdza Piotra Ściegiennego 11.

7  Wieża ciśnień

Odwiedzając Ciechanów warto rzucić okiem również na bardzo oryginalną pod względem wizualnym więżę ciśnień. Wyróżnia się ona futurystycznym kształtem zarówno samego zbiornika (który przyjmuje postać… futurystycznego krążka), jak i jego podstawy. Ze względu na dogodną lokalizację i miejscowe wzniesienie terenu, swego czasu istniał plan przystosowania obiektu do roli wieży widokowej, projekt ten nie został jednak zrealizowany, a instalację pozostawiono samą sobie. Sama wieża od dłuższego czasu pozostaje nieużywana i znajduje się w nienajlepszym stanie technicznym. Warto jednak poświęcić chwilę, by po prostu zobaczyć ją na żywo. Ostrzegamy jednak, że nie warto się na nią wdrapywać – właśnie ze względu na jej stan!

Adres: Wieża znajduje się przy ulicy Płockiej, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Graniczną.

8  Zamek w Opinogórze

Będąc w Ciechanowie warto wyjechać drogą nr 60 zaledwie kilka kilometrów do leżącej obok Opinogóry. Zbliżając się do celu, wśród pól wyrastać będzie opinogórski zamek będący prezentem ślubnym ojca dla Zygmunta Krasińskiego. W czasach, kiedy Opinogóra należała do książąt mazowieckich, w miejscu tym stał drewniany gród. Legenda głosi, że w tych rejonach podczas polowania zginął Bolesław IV, którego zaatakował odyniec zadając mu śmiertelne rany. Dziś w zamku zlokalizowane jest Muzeum Romantyzmu. Przy wejściu do obiektu znajduje się genialne drzewo genealogiczne rodu Krasińskich. Mimo że zameczek z zewnątrz wygląda na dość spory, w rzeczywistości jest on niewielki. Do zwiedzania udostępnionych jest zaledwie kilka pokoi jak np. salon z licznymi portretami Krasińskiego i jego rodziny. Zamek otoczony jest parkiem, w którym stoi kamienny stół. Podobno to tu lubił przesiadywać poeta szukający weny. Obok na zakochanych czeka ławka szczęścia.

Ciechanów – mapa z zaznaczonymi atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj