Stare Miasto w Krośnie
Stare Miasto w KrośnieFoto: Bl0ndas85 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Krosno to miasto, które potrafi naprawdę mocno zaciekawić. Przyjeżdżając tu możesz liczyć na zwiedzenie zabytkowych kościołów, ale przede wszystkim zyskasz okazję do zapoznania się w naprawdę atrakcyjny sposób z historią hutnictwa szkła i przemysłu naftowego (a warto wspomnieć, że ten ostatni miał swą kolebkę między innymi właśnie w Krośnie). Zdecydowanie warto tu zaglądnąć w trakcie zwiedzania Podkarpacia, które z pewnością zdoła zaskoczyć zarówno górskimi krajobrazami, jak i historią tutejszych miast. Od czego zacząć zwiedzanie? Podsuwamy kilka propozycji!


1  Krośnieński Rynek

Wycieczkę warto rozpocząć od centralnego punktu w mieście, czyli od krośnieńskiego rynku. Prostokątny plac przypuszczalnie został wytyczony podczas lokacji Krosna w połowie XIV w. Początkowo rynek był nieco mniejszy i otoczony drewnianą zabudową, która z biegiem czasu została wyparta przez zabudowę murowaną. Aktualnie na rynku można podziwiać kamienice z charakterystycznymi arkadowymi podcieniami, czyli z półotwartymi pomieszczeniami znajdującymi się w dolnych częściach budynków, ograniczonymi filarami. Poza tym na płycie rynku odnajdziemy zarysy dwóch już nieistniejących budynków, którymi są gotycki dom wójtowski oraz renesansowy ratusz. Kolejną atrakcją na rynku jest podświetlana fontanna której strumienie sięgają nawet do 3 metrów.

2  Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Miejsce to jest prawdziwą dumą mieszkańców Krosna. Gdy je tworzono, zadbano o to, by wszechstronnie ukazać, jak bardzo potrafi zafascynować hutnictwo szkła i ile ciekawostek towarzyszy tworzeniu szklanych wyrobów. Nie jest to jednak typowe muzeum. Przeciwnie, twórcy Centrum Dziedzictwa Szkła zadbali, by stało się ono prawdziwą atrakcją, nie tylko turystyczną, ale i kulturalną. W tym celu wykorzystali nowe technologie, czyniąc ekspozycję bardzo multimedialną. Efekt jest naprawdę zaskakujący i sprawiający, że zwiedzający szybko wciągają się w temat. W Centrum można poznać zarówno kulisy produkcji wyrobów szklanych (i to od momentu pozyskania surowców, aż do nadania im ich końcowej formy, z jaką mamy do czynienia na co dzień), jak i historię samych hut szkła (głównie tych krośnieńskich). Śmiało można powiedzieć, że w przystępny i ciekawy sposób podana zostaje tu solidna dawka wiedzy.

Adres: ul. Blich 2.
Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota – 9.00-17.00, niedziela – 11.00-17.00, ostatnie wejście 2 godziny przed zamknięciem Centrum. W sezonie letnim (lipiec-sierpień) obiekt jest otwarty 2 godziny dłużej, a więc do 19.00. Zwiedzanie rozpoczyna się zawsze o pełnej godzinie.
Ceny biletów: Centrum i Piwnice – 19 zł, możliwe wykupienie tańszych biletów w przypadku zwiedzania tylko części ekspozycji. Dostępne bilety rodzinne, szkolne oraz dla emerytów.

3  Kościół i klasztor Franciszkanów

Krosno posiada wiele historycznych budowli sakralnych, jednak franciszkański kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny jest najstarszym spośród nich. Wybudowany w latach 1400-1402, mimo uszkodzeń, jakie doznał w kilku pożarach, jakie miały w nim miejsce, w dużym stopniu zachował początkowy styl, dzięki czemu dziś turyści mogą zobaczyć, jak w epoce gotyku projektowano kościoły. Niezależnie od walorów architektonicznych, w kościele znajdują się również cztery zabytkowe nagrobki, które warto obejrzeć ze względu na kunszt rzeźbiarski, jaki włożono w ich wykonanie. Zrealizowano je w czasach renesansu i baroku, a wyszły spod dłuta rzeźbiarzy polskich i włoskich, wszystkie przedstawiają twarze zmarłych. Zwiedzając kościół franciszkański w Krośnie warto zajrzeć również do znajdującego się tuż przy nim i wybudowanego w tym samym czasie drewnianego klasztoru – również franciszkańskiego.

Adres: ul. Franciszkańska 5.

4  Bazylika kolegiacka Świętej Trójcy

Bazylika Świętej Trójcy, znana również jako Kościół Farny początkowo była jedynie małym kościołem, który wybudowano w czternastym wieku. Kościół z czasem był jednak rozbudowywany i obecnie prezentuje się naprawdę wspaniale, a jego architektura zawiera zarówno elementy gotyckie, jak i barokowe. Wnętrze bazyliki przedstawia się zjawiskowo, głównie za sprawą licznych dzieł pochodzących z siedemnastego wieku, w którym bazylika była uważana za jedną z najpiękniej urządzonych w tym regionie Polski. Dość wspomnieć o znajdujących się tutaj wspaniałych obrazach, w tym przygotowanym przez weneckiego twórcę, Dolabellę, dziele „Adoracja Trójcy Świętej i Matki Boskiej”. Oprócz standardowych obrazów, malowidła znajdują się tu także na ścianach, zdobionej ambonie oraz na stallach.

Adres: ul. Józefa Piłsudskiego 5.

5  Muzeum Podkarpackie

W Muzeum można zapoznać się z kilkoma naprawdę interesującymi ekspozycjami, odnoszącymi się do różnych okresów historycznych. Jedna z nich prezentuje znaleziska archeologiczne pochodzące z regionu Podkarpacia, włącznie z pozostałościami po osadnictwie sprzed kilkunastu tysięcy lat. Inna z kolei prezentuje czasy mniej odległe, choć nadal historyczne, prezentując historię samego Krosna na przestrzeni wieków. Sporą atrakcją jest ekspozycja poświęcona historii oświetlenia, w dużej mierze skupiająca się na lampach naftowych, jakie produkowano w drugiej połowie dziewiętnastego i pierwszej dwudziestego wieku. Jednak eksponatów jest znacznie więcej i znaleźć można tu również liczne latarnie, świeczniki, czy kandelabry, także siedemnastowieczne. Dodatkowo w muzeum można podziwiać dzieła pochodzących z Krosna artystów – malarzy, rzeźbiarzy, a także twórców sztuki rzemieślniczej i meblarskiej.

Adres: ul. Piłsudskiego 16.
Godziny otwarcia:
listopad-kwiecień: wt-pt 9-15 (zwiedzanie do 16), sb-nd 10-15 (zwiedzanie do 16);
maj-październik: wt-pt 9-16 (zwiedzanie do 17), sb-nd 10-16 (zwiedzanie do 17).
Ceny biletów normalnych, ulgowych i rodzinnych: 10/5/20 zł dla wystaw stałych, 6/3/10 zł dla wystaw czasowych.

6  Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

Zwiedzając Krosno nie można nie wspomnieć o jeszcze jednej atrakcji, jaką jest muzeum w położonej 12 kilometrów od Krosna Bóbrce – w sam raz, by dojechać rowerem. Dlaczego potraktowaliśmy tą atrakcję jako tak nierozerwalnie związaną z samym Krosnem? Otóż ogromną rolę dla rozwoju tego regionu miał przemysł naftowy. Tymczasem właśnie Bóbrka jest jednym z pierwszych miejsc, gdzie wydobywano naftę (skądinąd kopalnia działa do dziś). Obok samej kopalni funkcjonuje skansen, w którym można oglądać cały szereg sprzętów, jakie wykorzystywano w przeszłości w pracach wydobywczych, od wierteł, przez pompy, aż po gazomierze. Nie zabrakło przy tym również aparatury laboratoryjnych, jaka była i jest używana w przemyśle naftowym.

Adres: Bóbrka, 38-458 Chorkówka
Godziny otwarcia od wtorku do niedzieli: od maja do września godz. 9.00-17.00, kwiecień i październik godz. 8.00-16.00, od listopada do marca godz. 7.00-15.00.
W poniedziałki muzeum jest nieczynne bez względu na porę roku.
Ceny biletów: normalny 12 zł, ulgowy 7 zł.

Krosno – mapa z atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj