Bazylika św Jakuba Apostoła w Olsztynie
Bazylika św Jakuba Apostoła w OlsztynieFoto: zigf / 123RF
Olsztyn to miasto wyjątkowe. Stolica Warmii i Mazur, miejsce z którego warto uczynić bazę wypadową do Krainy Wielkich Jezior, ale także miasto, w którym znajdziecie wiele ciekawych atrakcji. Olsztyńskie zabytki zlokalizowane są przede wszystkim w okolicy Rynku Starego Miasta, a część z nich sięga początków historii miasta, sięgającej aż do roku 1353. Podczas wycieczki nie zabraknie spotkań z historią, ale także z naturą: w końcu Olsztyn to stolica krainy tysiąca jezior. Zabierzemy Was także do słynnego na całą Polskę Planetarium, związanego z osobą znanego astronoma, Mikołaja Kopernika.


1  Stare Miasto

Zwiedzanie Olsztyna zaczniemy od Rynku Starego Miasta, pełnego historycznych zabytków. Wokół najważniejszego placu w mieście ciągną się pełne uroku uliczki, wokół których zlokalizowane są zabytkowe kamienice, klimatyczne kawiarnie, a także małe restauracyjki, serwujące lokalne pyszności. Na Starym Mieście warto zobaczyć pozostałości miejskich murów wraz z Wysoką Bramą, czyli neogotycką Wieżą Bramy Górnej z XIV wieku, która stanowi wizytówkę miasta. Na uwagę zasługuje również neogotycki kościół ewangelicko-augsburski z XIX wieku oraz pochodzący z XIV wieku budynek Starego Ratusza z elementami architektury w stylu gotyckim. Podczas spaceru po Starym Mieście warto zatrzymać się na chwilę przy pomniku Mikołaja Kopernika, a latem wziąć udział w festiwalu Olsztyńskie Lato Muzyczne.

2  Katedra w Olsztynie

Nieopodal Rynku Starego Miasta w Olsztynie zlokalizowany jest kolejny przystanek na mapie naszej wycieczki: Katedra Pw. Świętego Jakuba, uznawana za jeden z najciekawszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Katedra leży na tzw. szlaku świętego Jakuba, czyli tracie pielgrzymki do hiszpańskiego Santiago de Compostela, znanego także z książek pisarza Paulo Coelho. Budowa olsztyńskiej Katedry została rozpoczęta już w 1315 roku, a następnie była kontynuowana w XIV i XV wieku. Na uwagę zasługuje zabytkowy krucyfiks umieszczony nad prezbiterium, kryształowe sklepienia naw bocznych, a także płyty nagrobne biskupów warmińskich. Katedra składa się z masywnej, trójnawowej bryły głównej oraz z przylegającej do niej czworobocznej, przykrytej hełmem wieży o wysokości niemalże 60 metrów.

Katedra w Olsztynie położona jest przy ulicy Staszica 12.
Zwiedzanie jest bezpłatne.

3  Zamek Kapituły

Kolejną atrakcją Olsztyna, oddaloną zaledwie kilka minut spacerem od Rynku Starego Miasta, jest Zamek Kapituły Warmińskiej. Budowę stojącego nad rzeką Łyną zamku rozpoczęto w 1346 roku, a następnie na przełomie XV i XVI wieku dobudowano skrzydło południowe oraz wieżę. Część wschodnią zamku w stylu gotyckim datuje się na lata 1756-58. Zamek Kapituły to wizytówka Olsztyna, wokół warowni można ciągle zobaczyć zabudowania podzamcza oraz fragmenty muru obwodowego, grubego aż na 2 metry. W krużganku zamku można zobaczyć fragment tablicy astronomicznej, sporządzonej w 1517 roku przez Mikołaja Kopernika. Zamek Kapituły jest obecnie udostępniony do zwiedzania przez turystów.

Godziny zwiedzania:
wt-sb: 9-17, nd: 10-18 (maj-czerwiec);
wt-sb: 10-18, nd: 10-18 (lipiec-sierpień);
wt-sb: 9-17, nd: 10-18 (wrzesień);
wt-sb: 10-16, nd: 10-18 (październik-kwiecień)
Bilety: normalny 10zł, ulgowy 8zł. W środy wystawy stałe bezpłatnie.
ul. Zamkowa 2

4  Planetarium

Po zwiedzaniu zabytków Starego Miasta zabierzemy Was do znanego w całej Polsce Planetarium, w którym rozrywkę dla siebie znajdą zarówno dorośli jak i dzieci. Planetarium funkcjonuje już od ponad 40 lat i jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Olsztynie. Odbywają się w nim seanse naukowe i pokazy edukacyjne, skierowane do zorganizowanych grup szkolnych i indywidualnych turystów, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o kosmosie. Od 2012 roku Planetarium dysponuje nowoczesnym systemem projektorów, dzięki którym widzowie mogą podziwiać ciała niebieskie, planety, gwiazdy i inne zjawiska kosmiczne z perspektywy spaceru odbywanego pośród galaktyk na tle rozgwieżdżonego nieba. Projekcje są niezwykle realistyczne i zachwycają osoby w każdym wieku. W holu budynku można oglądać ekspozycje stałe oraz czasowe, poświęcone zagadnieniom eksploracji kosmosu, a także działalności Mikołaja Kopernika. Nieopodal Planetarium znajduje się także budynek Obserwatorium, w którym chętni mogą poszerzyć swoją wiedzę o gwiazdach i innych zjawiskach.

Godziny otwarcia: pn-pt 9:00-19:00, sb-nd 10:00-19:00
Bilety: normalny 15zł, ulgowy 10zł
ul. Piłsudskiego 38

5  Spływy Kajakowe Łyną

Ostatni punkt na trasie wycieczki po Olsztynie to spływ kajakowy rzeką Łyną. Spływ organizowany jest przez PTTK i zazwyczaj zaczyna się w okolicy Zamku Olsztyńskiego. Trasa spływu ma długość kilku kilometrów i jest bezpieczna, w związku z czym polecamy ją zarówno doświadczonym kajakarzom jak i rodzinom, które chcą aktywnie spędzić czas na łonie przyrody. Niezwykle malownicza trasa prowadzi przez przełom Łyny w Lesie Miejskim, w którym przy odrobinie szczęścia uda nam się zaobserwować wodne ptactwo żyjące na brzegu rzeki. Punk kulminacyjny spływu kajakiem to rozległe rozlewisko, na terenie którego rzeka Łyna łączy się ze swoim dopływem: rzeką Wadąg. To przepiękne miejsce, w którym można usłyszeć śpiew ptaków i zakochać się w bujnej roślinności.

Spływy Kajakowe organizuje olsztyński oddział PTTK.
Szczegóły oraz rezerwacje pod numerem telefonu (89) 527-36-65

Mapa Olsztyna z zaznaczonymi atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj