Największe atrakcje Warszawy w 2 dni - Kolumna Zygmunta III Wazy
Warszawa - Kolumna Zygmunta III WazyFoto: Anastasy Yarmolovich / 123RF
Warszawa to miasto z bliznami, którego historia nie potraktowała zbyt łaskawie. Odbudowana po wojnie ma swój niepowtarzalny klimat i oferuje turystom niezapomniane wrażenia. Wizyta tu to obowiązkowy punkt w życiu każdego Polaka. 2 dni to niewiele aby poznać polską stolicę, zgłębić jej historię i wejść w atmosferę tutejszych ulic. Postaramy się jednak zaproponować Wam urozmaicony program zwiedzania Warszawy w jeden weekend. Nie zabraknie w nim zabytków, opowieści o historii, spacerów wśród zieleni, widoku z drapacza chmur, niezwykłych doświadczeń naukowych i sportowych emocji.

Dzień 1

1  Rynek Starek Miasta

Warszawska Syrenk na Rynku Starego MiastaFoto: Volha Kavalenkava / 123RF

Wycieczkę rozpoczynamy od wizyty na warszawskiej Starówce. Przed wojną była ona jedną z najpiękniejszych w Europie. Budynki zostały wiernie odtworzone, dlatego spacerując tu ciężko wyobrazić sobie skalę zniszczeń sprzed ponad 60 lat. Warszawski Rynek Starek Miasta to dobre miejsce na przeczytanie dwóch słynnych legend – o Bazyliszku oraz Warszawskiej Syrence. Dookoła możecie podziwiać odbudowane kolorowe kamienice. W piwnicy jednej z nich mieszkał podobno potwór strzegący skarbów. Na każdego śmiałka próbującego wykraść kosztowności rzucał spojrzenie zamieniające w kamień. Bazyliszek został ostatecznie pokonany przez płatnerza, który odbił śmiertelny wzrok potwora w lustrze. Na rynku zobaczycie także znany pomnik Warszawskiej Syrenki – symbolu stolicy. Od maja na Rynku Starego Miasta będzie można także zwiedzać Muzeum Warszawy.

2  Barbakan w Warszawie

Warszawski BarbakanFoto: fotorince / 123RF

Idąc ulicą Nowomiejską zobaczycie Barbakan i fragmenty dawnych murów obronnych. Warszawski Barbakan to powstała w XVI wieku okazała, półkolista budowla wysunięta poza linię murów obronnych. W trakcje drugiej wojny światowej Barbakan został częściowo zniszczony, lecz dzięki rekonstrukcji wykonanej w latach 50-tych można obecnie oglądać tę budowlę w pełniej okazałości. W środku budynku w sezonie letnim można podziwiać ekspozycje muzealne. W okolicy Barbakanu znajdują się jedne z najlepiej zachowanych fragmentów murów obronnych starego miasta.

Godziny otwarcia (1 maja – 30 września): wtorek – niedziela 10.00 – 19.00
Ceny: bilet normalny: 5 zł, bilet ulgowy: 3 zł

3  Podwale

Zegar przy ul. PodwaleFoto: Natallia Bystraya / 123RF

Z pod Barbakanu udajcie się międzymurzem bądź ulicą Podwale (ciągnącą się wzdłuż murów miejskich) w stronę Placu Zamkowego. Po drodze zobaczycie zachowane fragmenty murów miejskich otaczających warszawską starówkę, Pomnik Małego Powstańca (przy zewnętrznym murze w okolicy skrzyżowania ulic Podwale i Kilińskiego) upamiętniający dzieci biorące udział w powstaniu warszawskim, zegar znajdujący się na fasadzie kamienicy przy ul. Piekarskiej grający melodię do wiersza Marii Konopnickiej, kamień upamiętniający dom Konopnickiej oraz Pomnik wodza Jana Kilińskiego.

4  Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy

Widok z góry na Plac ZamkowyFoto: Olena Kachmar / 123RF

Plac Zamkowy wraz z otaczającą go zabudową jest jedną z najważniejszych i najbardziej kojarzących się z Warszawą atrakcji, jest także obowiązkowym punktem każdej wycieczki do stolicy. Plac Zamkowy został wyznaczony na początku XVIII wieku. Na placu znajduje się słynna Kolumna Zygmunta III Wazy. Podobnie jak inne zabytki Placu Zamkowego, najbardziej znany warszawski pomnik runął podczas niemieckich bombardowań i został odtworzony po wojnie. Oryginalny monument został wybudowany w 1644 roku na polecenie Władysława IV Wazy w hołdzie ojcu.

5  Zamek Królewski

Zamek Królewski
Zamek KrólewskiFoto: wajan / 123RF

Zamek Królewski to kolejna ważna atrakcja Warszawy, budowla została zrekonstruowana w latach 70-tych i 80-tych po tym, jak praktycznie całkowicie została zniszczona podczas Powstania Warszawskiego. Historia tego miejsca sięga XII wieku, kiedy to zamek został zbudowany jako siedziba książąt mazowieckich. Przez lata był także rezydencją polskich władz i niemieckiego gubernatora. W budynku możecie zwiedzić znajdującą się w zamku ekspozycję muzealną. Znajdziecie tam m.in. wystawę Zniszczenie i Odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie.

Adres: Plac Zamkowy 4
Godziny otwarcia: pn. wt. śr. pt. sob. 10.00-18.00, czw. 10:00-20:00 ndz. 11:00-18:00 (2.05-30.09); wt.-sob. 10.00-16.00, ndz. 11:00-16:00 (1.10-30.04).
Ceny biletów: 30 zł normalny, 20 zł ulgowy, 15 zł/os. rodzinny, 1 zł dzieci i młodzież do 16 roku życia.
W niedziele zwiedzanie ekspozycji stałych Zamku i pałacu Pod Blachą jest bezpłatne (trasa skrócona)

6  Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela

Następnie udajcie się na ulicę Świętojańską gdzie zobaczycie jeden z najpiękniejszych warszawskich kościołów – Archikatedrę św. Jana Chrzciciela. Wraz ze wzrostem rangi Warszawy jako głównego ośrodka decyzyjnego i miejsca coraz częstszego przebywania polskich królów wzrosło również znaczenie świątyni, która stała się jednym z najważniejszych kościołów w Polsce. To tutaj miały miejsce kazania ks. Piotra Skargi, koronacje Stanisław Leszczyński i Stanisław August Poniatowski, a także zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja. Ówcześnie bazylika pełni nadal bardzo ważną funkcje, tutaj między innymi odbyła się część uroczystości żałobnych po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz msze inauguracyjne prezydentów m.in. Andrzeja Dudy.

7  Kościół św. Anny i taras widokowy

Wracając w okolice placu Zamkowego koniecznie wstąpcie do kościoła św. Anny z przepięknym barkowym wnętrzem zawierającym niezwykle okazałe organy oraz murowane miejsce dla chóru z licznymi zdobieniami. Kościół powstał w XV wieku dzięki finansowemu wsparciu księżnej Anny Fiodorówny, początkowo wybudowany w stylu gotyckim, aktualnie ze względu na liczne przebudowy łączy wiele stylów architektonicznych. Tuż obok kościoła znajduje się dzwonnica z tarasem widokowym z którego można podziwiać Plac Zamkowy, Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście oraz prawobrzeżną część Warszawy.

Godziny otwarcia Tarasu Widokowego:
od maja do października: Pon. – Pt. 10:00 – 21:00, Sob. – Ndz. 11:00 – 22:00
od października do maja: Pon. – Pt. 10:00 – 18:00, Sob. – Ndz. 11:00 – 18:00
Ceny biletów: 5 zł normalny, 4 zł ulgowy.

8  Krakowskie Przedmieście

Pałac Prezydencki w Warszawie
Pałac Prezydencki w WarszawieFoto: Karolina Turlej / 123RF

Dalszą trasę rozpoczynamy od spaceru najbardziej atrakcyjnym warszawskim deptakiem. Ten wyjątkowy fragment stolicy zaczyna się przy Placu Zamkowym, a kończy na Nowym Świecie – ulicy pełnej sklepików i restauracji. Na Krakowskim Przedmieściu na pewno uda Wam się wykonać kilka efektownych fotografii. Zobaczycie tu dwa luksusowe hotele – Bristol i Hotel Europejski. Miniecie również Pałac Prezydencki, przed którym znajduje się okazały pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. To w tym budynku toczyły się obrady Okrągłego Stołu. Podczas spaceru powinniście także podejść do pomnika najbardziej znanego polskiego wieszcza, Adama Mickiewicza, a także usiąść na ławce grającej muzykę Fryderyka Chopina.

9  Plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Grób Nieznanego ŻołnierzaFoto: Dmytrii Minishev / 123RF

Następnie warto odwiedzić plac marszałka Józefa Piłsudskiego, który początkowo stanowił dziedziniec pałacu Saskiego. Sam pałać został zniszczony podczas drugiej wojny światowej i w odróżnieniu od wielu innych zabytków Warszawy nie został po wojnie odbudowany. Przetrwał sam plac, który po kilku zmianach nazwy ostatecznie został Placem marsz. Józefa Piłsudskiego. Współcześnie na placu odbywają się najważniejsze państwowe uroczystości m.in. Święto Niepodległości i Święto Trzeciego Maja. Będąc na placu nie sposób nie zauważyć charakterystycznej budowli przy której pełnią wartę żołnierze. Grób Nieznanego Żołnierza, bo onim mowa, został zbudowany w roku 1925 w celu upamiętnienia wszystkich bezimiennych żołnierzy którzy oddali życie za wolną Polskę. W każdą niedzielę o godzinie 12:00 można zaobserwować uroczystą zmianę warty.

10  Ogród Saski

Przylegający do placu Piłsudskiego Ogród Saski to kolejna warszawska atrakcja oraz idealne miejsce na chwilę odpoczynku po trudach wycieczki i wytchnienia od miejskiego zgiełku. Ogród Saski został założony z polecenia króla Augusta II Mocnego i stał się pierwszym publicznym parkiem miejski w Warszawie. Idąc wzdłuż głównej alei Ogrodu Saskiego od strony Grobu Nieznanego Żołnierza można podziwiać kolejno okazałą fontannę zaprojektowana przez Henryka Marconiego, zegar słoneczny oraz liczne rzeźby muz i cnót autorstwa Jana Jerzego Plerscha.

11  Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki w WarszawieFoto: udra / 123RF

Po spacerze warszawską starówką przejedźcie na plac Defilad. Co powiecie na obejrzenie panoramy z najwyższego budynku w Polsce? Mowa oczywiście o Pałacu Kultury i Nauki. Niektórzy twierdzą, że nie pasuje do dzisiejszego obrazu Śródmieścia, jednak trudno zaprzeczyć, że jest symbolem powojennej Warszawy. Budynek powstał w latach 1952-1954 i był prezentem od narodu radzieckiego dla Polaków. Pomysłodawcą budowy był sam Józef Stalin, a architektem Lew Rudniew. Dziś w budynku odbywa się wiele wystaw i wydarzeń kulturalnych. Najważniejsze imprezy mają miejsce w Sali Kongresowej. W Pałacu Kultury i Nauki swoją siedzibę ma m.in. Polska Akademia Nauk, a swoje posiedzenia odbywa tu Rada Miasta stołecznego Warszawa. Turystów najbardziej zainteresuje taras widokowy na 30 piętrze. 12 kondygnacji wyżej w 2000 roku odsłonięto Zegar Milenijny, który jest jednym z najwyżej położonych zegarów wieżowych na świecie.

Godziny otwarcia:
Taras widokowy: codziennie 10:00-20:00,
Taras widokowy nocą (1 maja – 30 września): pt. i sob. 20:00-23:30
Ceny biletów: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy

12  Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnim punktem dzisiejszego zwiedzania jest jedno z najciekawszych warszawskich muzeów. To tutaj w nowatorski sposób, z wykorzystaniem interaktywnych ekspozycji utrwalono historię Polaków walczących w Powstaniu Warszawskim. Wystawy pierwszy raz otwarto dla zwiedzających w 2004 roku, w 60 rocznicę wybuchu powstania. Muzeum to ponad 3000 m2 zagospodarowanych na terenie dawnej elektrowni tramwajowej. Wnętrza przypominają ulice ogarniętej wojną Warszawy, a sale rozmieszczono uwzględniając chronologię wydarzeń. Wśród największych atrakcji należy wymienić replikę Liberatora B-24J oraz wieżę widokową, na ścianach której zapisano nazwiska poległych. Muzeum jest doskonałym miejscem na wycieczkę z dzieckiem. Dla najmłodszych przygotowano Salę Małego Powstańca, w której animatorzy z wykorzystaniem zabawek i łamigłówek przybliżają historię powstania. Dzieci w zainscenizowanym szpitalu polowym mogą udzielić pomocy rannemu, obejrzeć historyczny teatrzyk kukiełkowy i zagrać w grę planszową.

Adres: ul. Grzybowska 79
Godziny otwarcia: pn., śr., pt. 08.00-18.00, czw. 08.00-20.00, sob., ndz. 10.00-18.00, wt. nieczynne
Ceny biletów: 20 zł normalny, 16 zł ulgowy

Dzień 2

13  Centrum Nauki Kopernik

Dzisiejszą wycieczkę rozpoczynamy od kilkugodzinnej lekcji biologii, fizyki, astronomii i wielu innych nauk. Ekspozycja w jednym z największych centrów naukowych Europy to sześć galerii gromadzących około 500 eksponatów. Oprócz wystaw stałych – Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Bzzz!, Strefa światła i Re: generacja można tu oglądać wystawy czasowe. W CNK nie tylko najmłodsi znajdą odpowiedzi na pytania dotyczące świata, zjawisk przyrodniczych i człowieka. Tutaj, w przeciwieństwie do muzeów, eksponatów możecie dotykać i używać. Niezapomniane doznania dorosłym gwarantuje ścieżka psychologiczna. Przeprowadźcie tu przesłuchanie, wykonajcie testy na spostrzegawczość i sprawdźcie swoją reakcję na różne czynniki zewnętrzne. Wystawy eksploruje się wszystkimi zmysłami. Na miejscu obejrzycie także pierwszy na świecie teatr robotyczny, obejrzycie niebo w Planetarium, zrobicie ogromne bańki mydlane i weźmiecie udział w warsztatach tematycznych.

Adres: ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20
Godziny otwarcia: pn. nieczynne, wt.- pt. 8.00–18.00, sob.- ndz. 10.00–19.00 (kwiecień-czerwiec); pn. nieczynne, wt.- ndz. 9.00–19.00 (lipiec-sierpień); pn. nieczynne, wt.- pt. 9.00–18.00, sob.- ndz. 10.00–19.00 (wrzesień-grudzień).
Ceny biletów: 27 zł normalny, 18 zł ulgowy

14  Stadion PGE Narodowy

Stadion PGE Narodowy w Warszawie
Stadion PGE NarodowyFoto: tarczas / 123RF

Pora na atrakcję dla fanów piłki nożnej i nie tylko. Wchodząc do Centrum Nauki Kopernik na pewno po drugiej stronie Wisły dostrzegliście charakterystyczny biało-czerwony obiekt. Zbudowany na Euro 2012 Stadion Narodowy od 2015 roku zgodnie z umową z Polską Grupą Energetyczną ma nazwę PGE Narodowy. Miejsce ma na swoim koncie wiele kontrowersyjnych historii, jednak dla każdego fana polskiej reprezentacji piłki nożnej zwiedzenie jego zakamarków będzie ciekawym przeżyciem. Stadion można codziennie zwiedzać z przewodnikiem, a turyści mają do wyboru kilka tras: Piłkarskie emocje, Poczuj się jak VIP, Dotknij historii, Znani i lubiani, Ekspresowy PGE Narodowy i inne. Podczas wycieczki możecie zobaczyć szatnię, w której przebierali się najlepsi europejscy piłkarze, loże VIP, trybunę medialną i płytę stadionu. Obowiązkowym punktem wizyty w PGE Narodowym jest wyjście na punkt widokowy, z którego widać panoramę całego stadionu.

Adres: al. ks. J. Poniatowskiego 1
Godziny otwarcia: Zgodnie z harmonogramem na stronie
Ceny biletów: Punkt widokowy – normalny: 12 zł, ulgowy: 7 zł; Trasa „Piłkarskie emocje” – normalny: 22 zł, ulgowy: 15 zł; Trasa „Poczuj się jak VIP” – normalny: 27 zł, ulgowy: 17 zł; Trasa „Dotknij historii” – normalny: 32 zł, ulgowy: 22 zł; Trasa „Znani i lubiani” – normalny: 40 zł, ulgowy: 30 zł

15  Łazienki królewskie

Pałac na Wyspie
Łazienki Królewskie – Pałac na WyspieFoto: Arcaion / Pixabay

Ostatnią atrakcją Warszawy podczas proponowanej przez nas wycieczki będzie letnia rezydencja Stanisława Augusta. Łazienki Królewskie to zespół ogrodowo-pałacowy, pełen klasycystycznych zabytków i uroczych zaułków. Miejsce to powstało na terenie dawnego Ujazdowa, a jego nazwa pochodzi od wzniesionego tu kiedyś pawilonu Łaźni. Centralny punkt Łazienek to Pałac Na Wyspie otoczony stawem. W budynku można obejrzeć znakomitą kolekcję obrazów i rzeźb. Park, w którym mieszkańcy stolicy odpoczywają od miastowego zgiełku dzieli się na Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny oraz Nowy Ogród Chiński. Możecie tu pospacerować wśród ciekawych gatunków drzew i krzewów, spotkać pawie, a w lecie odpocząć w strefie leżakowania. Jeśli Waszą wycieczkę planujecie na okres od maja do września, być może traficie także na recital przy pomniku Fryderyka Chopina.

Adres: ul. Agrykola 1
Godziny otwarcia (Pałac Na Wyspie, Stara Oranżeria i Teatr Królewski):
pon.-czw.: 10:00 – 18:00, pt.: 10:00-20:00, sob.-ndz.: 10:00-18:00
Ceny biletów: (czwartek – bezpłatnie)
Pałac Na Wyspie – 25 zł normalny, 18 zł ulgowy
Stara Oranżeria i Teatr Królewski – 20 zł normalny, 10 zł ulgowy
Godziny otwarcia (Pałac Myślewicki, Biały Domek):
pon.-ndz.: 10:00 – 18:00
Ceny biletów: (czwartek – bezpłatnie)
Pałac Myślewicki – 10 zł normalny, 5 zł ulgowy
Biały Domek – 6 zł normalny, 4 zł ulgowy

Warszawa – mapa z zaznaczonymi atrakcjami

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj