Stare Miasto w Elblągu
Stare Miasto w ElbląguFoto: Patryk Kośmider / 123RF
Elbląg jest miastem znajdującym się w województwie warmińsko – mazurskim. Wyjątkowy charakter miasta tworzy nie tylko to, że jest oficjalnie najstarszym miastem województwa, ale również obfituje w wiele ciekawostek i elementów związanych z historią tego miejsca. Zapaleni historycy mogą zwiedzić Muzeum Archeologiczno–Historyczne i poznać wiele ciekawostek związanych z dawnymi czasami, ponadto w samym centrum miasta znajduje się gotycka katedra, która swoim wnętrzem oczaruje każdego. Najwytrwalsi poznają legendę o piekarczyku i zobaczą bramę targową, która niegdyś stanowiła istotny element obrony miasta. Aby ułatwić zwiedzanie atrakcji Elbląga, przygotowaliśmy plan jednodniowej wycieczki, która będzie zawierała wiele miejsc, do których warto udać się w tak krótkim czasie.


1  Muzeum Archeologiczno–Historyczne

Muzeum Archeologiczno–Historyczne w Elblągu znajduje się na terenie zamku krzyżackiego. Usytuowanie w pełni oddaje charakter tego miejsca. Do dyspozycji zwiedzających oddano eksponaty pochodzące z miejsc takich, jak Stare Miasto w Elblągu, osada handlowa Truso, czy cmentarzysko gotów w Weklicach. Każde z tych miejsc charakteryzowało się odrębnymi cechami, co w połączeniu z wyjątkowym wnętrzem zamku tworzy jednolitą całość. Odwiedzając muzeum w Elblągu, można dokładnie poznać historię obszaru, jakie zajmowało Stare Miasto. Eksponaty oddają również charakter ówczesnych mieszkańców, dlatego można poznać ich zwyczaje, a także określić stan ich majątku. Ponadto zbiory pozwalają również na poznanie wszystkich tajemnic i ciekawostek związanych z osadą Truso zamieszkiwaną niegdyś przez ludy skandynawskie. Całość uzupełniają eksponaty z innych epok. Bilety zakupić można bezpośrednio na terenie muzeum, w przeznaczonej do tego kasie.

Muzeum czynne jest:
wtorek – niedziela: 8–16 (październik-maj)
wtorek – środa: 10-18, czwartek: 12-20, piątek – niedziela 10-18 (czerwiec-wrzesień)
Bilety: Gimnazjum – zamknięte na czas remontu, Podzamcze – wstęp wolny

2  Katedra pw. Świętego Mikołaja

Znajdująca się pomiędzy ulicami Mostową i Rybacką, obecnie jest to najstarsza budowla tego typu na terenie miasta Elbląg. Wybudowana została w stylu gotyckim. Katedra, za sprawą wielu czynników była wielokrotnie przebudowywana. Najbardziej to miejsce odczuło uderzenie pioruna w 1777 roku, które wywołało wielki pożar. Katedra została odrestaurowana, aby w 1945 roku, w wyniku działań wojennych znów zostać zniszczona. Po kolejnej odbudowie, dziś to miejsce może oczarowywać wiernych swoją trzynawową konstrukcją i dwuprzęsłowym prezbiterium. Wnętrze utrzymane w stylu gotyckim prezentuje zabytki takie, jak chrzcielnica wykonana z brązu pochodząca z 1387 roku, czy ołtarze, które wybudowano z funduszy ofiarowanych przez cechy elbląskich rzemieślników. Dodatkowo, obok katedry odnaleźć można pomnik Papieża Jana Pawła II. Ustawiony on został, aby upamiętnić wizytę Papieża – Polaka w 1999 roku. Msza, którą wtedy odprawiał na płycie lotniska zgromadziła aż 300 tysięcy wiernych.

Wstęp wolny.

3  Stare Miasto

Będąc w okolicy Katedry Św. Mikołaja, nie sposób ominąć pozostałych zabytków Starego Miasta. Miejsce to powstało w 1237 roku i zostało wybudowane zgodnie z ówczesnymi założeniami konstrukcji miast nadbałtyckich. Ulice zostały usytuowane prostopadle do rzeki, jedna z ulic miała przecinać pozostałe i tworzyć rynek. Dziś, jednak zamiast ratusza jest katedra. Nieopodal najważniejszego zabytku miasta znajduje się Ścieżka kościelna. W czasach swojej świetności łączyła główne kościoły znajdujące się w mieście. Pozwalała na bardzo szybkie przemieszczanie się pomiędzy budowlami. W czasach obecnych fragment tej konstrukcji łączy ulicę Świętego Ducha z Mostową. Pozostała część przejścia została zniszczona w 1945 roku. Jednym z obiektów sakralnych, jaki pozostał do czasów dzisiejszych, jest Kościół św. Ducha. Znajdziesz go w południowej części Starego Miasta.

4  Centrum Sztuki – Galeria EL

Do Galerii EL można dostać się, przemierzając ulicę Stary Rynek, następnie należy udać się na ulicę Wodną. Po minięciu jednego skrzyżowania powinna ukazać Wam się ulica Kuśnierska, na której znajduje się galeria. Jest to obiekt przedstawiający dzieła sztuki współczesnej. Znajduje się w dawnym kościele Dominikanów pw. Najświętszej Marii Panny. W XIII wieku znajdował się tutaj wcześniej wspomniany kościół, który został zniszczony w 1504 roku. W trakcie odbudowy tego obiektu, zmieniono nieco jego kształt: podwyższono południową nawę, a na dachu umieszczono wieżyczkę. Dzięki tym zabiegom kościół stał się dwunawowy i w takiej formie możemy podziwiać go do dnia dzisiejszego. Galeria sztuki współczesnej powstała tutaj w latach 60. XIX wieku, dokładnie 24 lipca 1961 roku. Wtedy właśnie Gerard Kwiatkowski i Janusz Hankowski zadecydowali o wystawieniu swoich dzieł we wnętrzu budynku. Był to pierwszy w historii obiektu wernisaż. Rozpoczął on działanie galerii sztuki, która funkcjonuje do dziś.

Godziny otwarcia : wt. – sb. 10:00 – 18:00, nd. 10:00 – 17:00
Bilety : normalny 8zł, ulgowy 4zł.

5  Brama Targowa

Ostatnim elementem wycieczki będzie Brama Targowa. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych miasta. W czasach swojej świetności tworzyła ważny element murów obronnych. Jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku. W 1775 roku na dachu bramy usytuowano barokowy hełm. W tym samym czasie powstał taras widokowy i na wieży zamontowano zegar. Udając się na zwiedzanie Bramy Targowej Elbląga, warto znać legendę o Piekarczyku. Zgodnie z zapisami w przekazach historycznych, jeden z oddziałów krzyżackich planował podstępnie zdobyć miasto. Nie zostało ono podbite dzięki odwadze czeladnika piekarskiego. Najwcześniej zauważył on wroga zbliżającego się do bram i przeciął linę, która podtrzymywała bronę zawieszoną w bramie. Mury Elbląga zostały wtedy całkowicie zamknięte. Dla upamiętnienia tych wydarzeń, przed bramą znajduje się pomnik piekarczyka. Ponadto elbląscy piekarze również doceniają to wydarzenie, wystawiają stragany i stoiska ze swoimi wypiekami.

Czynne: codziennie od 10:00 do 18:00.
Wstęp wolny.

Mapa Elbląga z zaznaczonymi atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj