Widok na głównej ulicy w Kielcach
Ulica Henryka Sienkiewicza w KielcachFoto: rochu2008 / 123RF
Kielce, czyli przepiękne zabytkowe miasto, idealne na jednodniową wycieczkę. Mówi się o nim, że jest nietypowe, bo szczyci się sporą ilością zabytków, miejsc zielonych, ale Kielce to równocześnie miasto nowoczesności, nauki i sztuki. Organizowane są tu liczne imprezy kulturalne, koncerty i warsztaty. W trakcie zaplanowanej wycieczki zobaczymy wspaniały pałac, majestatyczną bazylikę, inspirujące muzea oraz odwiedzimy podziemne jaskinie. Stolica województwa świętokrzyskiego, leżącego w Górach Świętokrzyskich, ma mnóstwo atrakcji do zaoferowania. Można się tu zrelaksować, a proponowana trasa zapewni mądrą i urozmaiconą rozrywkę dla całej rodziny.


1  Rynek w Kielcach

Zacznijmy zwiedzanie od samego centrum miasta, czyli od kieleckiego rynku. Plac powstał w drugiej połowie XII wieku i przetrwał bez większych zmian do dzisiaj, wyjątek stanowi tutaj ratusz który dawniej znajdował się na środku rynku. Stary ratusz w Kielcach powstał w XIV wieku, obecnie pozostały tylko ślady po dawnym ratuszu zaznaczone na płycie rynku. Poza zarysem starego ratusza na rynku znajduje się zabytkowa pompa wody. Plac otaczają piękne kamienice oraz od strony zachodniej budynek obecnego ratusza miejskiego gdzie mieści się Urząd Miasta Kielce.

2  Pałac na Wzgórzu Zamkowym wraz z Muzeum Narodowym

Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Pałac Biskupów Krakowskich w KielcachFoto: Jakub Hałun / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Zaledwie kilka minut spaceru jest niezbędne, aby dostać się do kolejnej kieleckiej atrakcji, czyli Pałacu na Wzgórzu Zamkowym, który został wzniesiony w XVII wieku przez biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Propozycja kierowana jest do wszystkich, którzy kochają klimatyczne zabytki, majestatyczne budowle oraz sztukę, bowiem w środku mieści się Muzeum Narodowe. To właśnie ono stanowi tu główną atrakcję Kielc, prezentując różne wystawy, w tym najsłynniejszą, czyli Galerię malarstwa polskiego i europejskiej sztuki zdobniczej. Oprócz tego można tu zobaczyć Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, a to wszystko we wspaniałym, zabytkowych wnętrzach zamku.

Adres: plac Zamkowy 1
Godziny otwarcia muzeum: pn – nieczynne, wt-nd 9.00 – 17.00 (wrzesień-kwiecień); pn – nieczynne, wt-nd 9.00 – 18.00 (maj-sierpień).
Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł
W sobotę wstęp bezpłatny.

3  Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Na tym samym wzgórzu znajdziemy kolejną atrakcję Kielc, która stanowi zarazem wizytówkę tego miasta. Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest przepięknym, barokowym zabytkiem, którego bogata i burzliwa historia sięga aż… 1171 roku! Właśnie dlatego zobaczymy w świątyni wpływy stylu romańskiego. W przeciągu kolejnych stuleci bazylika była rozbudowywana, aby w naszych czasach stać się najcenniejszym zabytkiem Kielc. Zwiedzający mogą zwiedzać nie tylko wnętrze bazyliki, ale również skarbiec i podziemie katedralne.

Adres: Plac Najświętszej Maryi Panny 3.

4  Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

Niedaleko pałacu znajdziemy bardzo ciekawą, multimedialną atrakcję miasta Kielce, czyli Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Już sama lokalizacja jest fascynująca, bo ośrodek mieści się w murach dawnego więzienia. To bardzo ciekawa, nowoczesna lekcja historii, pokazująca dążenie Polski do niepodległości na przestrzeni stuleci. Muzeum (bo tak również można nazwać to miejsce) aż kipi od interaktywnych pamiątek, map, pokazów, slajdów, które razem stanowią potężną dawkę wiedzy. Zwiedzanie jest bardzo intensywne, ale dzięki wielu atrakcjom – nie nudzi ani młodzieży, ani dorosłych. Mówi się, że miejsce to przypomina Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie i należy to traktować jako najlepszą rekomendację – w końcu warszawskie muzeum należy do jednych z najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie! Kielecka atrakcja jest równie ciekawa i bogata.

Adres: Zamkowa 3.
Godziny zwiedzania: poniedziałek – nieczynne, wtorek – piątek 9.00-17.00, sobota – niedziela 10.00-18.00.
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 2 zł, rodzinny 9 zł

5  Muzeum Zabawek i Zabawy

Kolejną, nietypową atrakcją Kielc wartą odwiedzenia, jest Muzeum Zabawek i Zabawy. Już sama nazwa wskazuje, że czeka nas moc wrażeń. Najmniejszy, choć równocześnie najcenniejszy zbiór stanowią zabawki historyczne, na przykład  niemiecka lalka woskowa z końca XVIII wieku. W muzeum zobaczymy między innymi lalki w historycznych strojach, dziewiętnastowieczne ołowiane żołnierzyki oraz mebelki dla lalek. Podziwiać można również stare zabawki, a więc klocki, gry planszowe i inne. Nie brakuje również zabawek etnicznych i zbiorów artystycznych (obrazów olejnych, akwarel i fotografii). Muzeum organizuje ciekawe warsztaty dla rodzin, których koszt (dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci) to 26 zł.

Adres: Pl. Wolności 2
Muzeum jest czynne codziennie oprócz poniedziałków:
V – X w godz. 9.00 – 17.00
XI – IV w godz. 8.00 – 16.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł

6  Kadzielnia

To bez wątpienia niezwykłe miejsce w Kielcach. Rezerwat przyrody nieożywionej „Kadzielnia”, który został utworzony w 1962 roku. Pośrodku nieczynnego kamieniołomu znajduje się tu Skałka Geologów, która podlega ochronie. Sama Kadzielnia położona jest na wysokości 295 m n.p.m. Znajdziemy tu aż dwadzieścia pięć schronisk skalnych i jaskiń. Dla zwiedzających połączono trzy z nich, tworząc w ten sposób 160 metrów podziemnej trasy turystycznej. Można ją zwiedzać codziennie od kwietnia do października, po wcześniejszej rezerwacji. Co ciekawe, w samym rezerwacie znajduje się czynny Amfiteatr Kadzielnia, w którym po renowacji odbywają się festiwale i koncerty. Najsłynniejszym z nich jest festiwal „Sabat Czarownic”. Mnóstwo atrakcji, rozrywka i możliwość przebywania na świeżym powietrzu, czyli dobra zabawa gwarantowana!

Adres: aleja Legionów 1
Podziemna Trasa Turystyczna na Kadzielni
Godziny otwarcia: wt-pt 9-16, sb-nd 11-17 (kwiecień-październik).
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 8zł

Kielce – mapa z atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj