Park Książąt Pomorskich w Koszalinie
Park Książąt Pomorskich w KoszalinieFoto: Андрей Шевченко / 123RF
Koszalin to nie tylko doskonała baza wypadowa nad Morze Bałtyckie, od którego centrum miasta oddalone jest o 11 km. To również zbiorowisko atrakcji, przenoszących nas w odległe czasy średniowieczne! Na Rynku Staromiejskim zapoznamy się z koszalińską historią, zastanowimy się także nad tym, jak miasto wyglądałoby, gdyby nie strawił go osiemnastowieczny pożar. Spacerem przemierzymy Stare Miasto i dowiemy się, czym jest Europejski Szlak Gotyku Ceglanego. Zobaczymy, gdzie mieszkał lokalny kat, a także gdzie wytwarzano mąkę przy pomocy amerykańskich technologii już w XIX wieku. Usiądziemy na ławeczce w Parku im. Książąt Pomorskich, pośród unikatowych okazów drzew, a naszą jednodniową wycieczkę zakończymy koncertem w Filharmonii Koszalińskiej. W drogę!


1  Rynek Staromiejski w Koszalinie

Zwiedzanie miasta rozpocząć warto od samego jego centrum, czyli od Rynku Staromiejskiego (znajdującego się w Śródmieściu), i zapoznania się z historią Koszalina. To w tym miejscu w 1718 roku wybuchł pożar, który pochłonął większość mieszkalnej i zamkowej zabudowy, a także ratusz. Odbudowę miasta sfinansował król Fryderyk Wilhelm I, któremu w 1724 roku na środku rynku postawiono kilkumetrowy pomnik, zdemontowany jednak w 1945 roku, przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Co ciekawe, w 2008 roku odnaleziono fragmenty posągu pruskiego króla. Zdobycie Koszalina upamiętniono w 1965 roku pomnikiem „Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy” (który obecnie zobaczyć można w Parku im. Książąt Pomorskich). W północnej części rynku znajduje się modernistyczny gmach nowego ratusza, oddanego do użytku w 1962 roku, z kolei w jego wschodniej części działa nowa fontanna (poprzednią zbudowano w 1975 roku), „tańcząca” w sezonie codziennie o godzinie 19:00 oraz 21:00.

Adres: pomiędzy ul. Zwycięstwa, ul. Młyńską oraz ul. Dąbrówki

2  Koszalińskie Stare Miasto

Rynek Staromiejski jest także doskonałym punktem, by ruszyć w Stare Miasto – obszar, który w całości figuruje w rejestrze zabytków. Przejdźmy się wzdłuż pozostałości średniowiecznych murów obronnych z XIV wieku (okolice ul. Mickiewicza, ul. Młyńskiej oraz ul. Marii Ludwiki). Następnie odwiedźmy Katedrę Niepokalanego Poczęcia NMP, która jest jedną z najcenniejszych koszalińskich atrakcji. Świątynię wzniesiono w XIV wieku, zobaczyć w niej można m.in. gotycki krucyfiks (XIV wiek) czy wczesnogotycką chrzcielnicę (wykutą w XIII wieku). W pobliżu znajduje się również gotycka kamienica z XIV wieku – nawiązująca do średniowiecznej zabudowy miasta. Nieco starszą kamienicą jest ta z XVI wieku, zniszczona i odbudowana po wielkim pożarze w 1718 roku oraz w 1945 roku, w wyniku II wojny światowej. W latach 1969-1972 znajdowały się tam wystawy Muzeum Okręgowego, natomiast od 1982 roku jest ona Pałacem Ślubów. Atrakcje te znajdują się także na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Adresy: średniowieczne mury obronne – ul. Mickiewicza, ul. Młyńska, ul. Marii Ludwiki; Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – ul. Chrobrego; gotycka kamienica z XIV wieku – ul. Chrobrego 6; kamienica z XVI wieku, obecnie Pałac Ślubów – ul. Dąbrówki 1

3  Domek Kata

Następnie zmierzajmy na obrzeża Starego Miasta, w kierunku ul. Grodzkiej. Tam znajduje się niepozorna, gotycka kamienica z XV wieku, która jest od 1964 roku siedzibą Teatru Propozycji „Dialog”. Wcześniej jednak zamieszkiwał ją koszaliński kat – takie stanowisko utworzono w średniowiecznym Koszalinie w 1464 roku. Egzekucji dokonywał najpierw na tzw. Górze Wisielców (na przedłużeniu ul. Dąbrowskiego) oraz na miejskim rynku, a od 1718 roku – na przedłużeniu ul. Bogusława II, tuż obok średniowiecznych murów. Mimo że swą ostatnią pracę wykonał w 1893 roku, kamienicę zajmował aż do lat 30. XX wieku.

Adres: ul. Grodzka 3

4  Pałac Młynarza i młyn z XIX wieku, Muzeum w Koszalinie

Przechodząc wzdłuż granic Parku im. Książąt Pomorskich, dojdziemy do Pałacu Młynarza i młyna z XIX wieku. Decyzję o budowie pierwszego wodnego młyna w Koszalinie podjęto jeszcze w XIII wieku, a wybudowany obiekt przetrwał do wielkiego pożaru. Odbudowano go, powiększono i stale modernizowano aż do lat 1838-1842, kiedy to postawiono nowy i niezwykle nowoczesny młyn, wyposażony nawet w urządzenia amerykańskie oraz wodną turbinę. Pod koniec XIX wieku dobudowano do młyna pałac, po II wojnie światowej będący siedzibą Zakładów Zbożowych. W 1991 roku – po remoncie i zaadaptowaniu – przeniesiono tam Muzeum w Koszalinie. Ekspozycje placówki dotyczą zabytków archeologicznych, historycznych, numizmatyki, wyrobów rzemiosła artystycznego oraz etnografii i głównie związane są z terenem Pomorza.

Adres: ul. Młyńska 37
Godziny otwarcia: 10:00-16:00, w poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających
Ceny: bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 8 zł, dzień wolny od opłat za wstęp na ekspozycje stałe – niedziela

5  Park Miejski im. Książąt Pomorskich

Będąc już tak blisko, trudno nie zajrzeć do Parku Książąt Pomorskich w Koszalinie, znajdującego się praktycznie w centrum miasta. Park znajduje się w dolinie Dzierżęcinki i podzielony jest na część „A” (wcześniej zwaną Parkiem im. Przyjaźni Polsko-Radzieckiej) oraz część „B” (wcześniej – Park im. Hanki Sawickiej). W pierwszej części, która powstawać zaczęła już na początku XVII wieku, znajdziemy m.in. Staw Książęcy oraz rzekę, a także kilkanaście pomników przyrody i drzewnych unikatów (jak cypryśnik błotny czy miłorząb dwuklapowy). Na terenie drugiej części parku nie tylko rosną wyjątkowe gatunki drzew i krzewów (np. korkowiec amurski, wierzba babilońska i orzech czarny), ale znajduje się tutaj też fragment średniowiecznych miejskich murów.

Adres: pomiędzy ul. Młyńską, ul. Grodzką i ul. Piastowską

6  Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki

Udanym podsumowaniem jednodniowej wizyty w Koszalinie mogą być odwiedziny nowego gmachu Filharmonii Koszalińskiej. Budynek Filharmonii jest nowoczesną, stalowo-szklaną bryłą, w którą wtopiony został kształt wielkiego bursztynu. Jasne i przestronne wnętrze mieści w sobie salę koncertową, spełniającą wysokie standardy – zarówno estetyczne oraz wizualne, jak i (a może: przede wszystkim) akustyczne. Estrada pomieści orkiestrę składającą się z 70 muzyków oraz 40 chórzystów – zatem nie tylko Orkiestrę Filharmonii Koszalińskiej, która jest najstarszą (powstała już w 1956 roku) na Pomorzu Środkowym, ale także wybitnych, światowych muzyków współczesnych. Na widowni o amfiteatralnym układzie zasiąść może 520 słuchaczy. Rocznie odbywa się tam około 120 koncertów muzyki poważnej – symfonicznej i kameralnej, polskiej i zagranicznej.

Adres: ul. Piastowska 2
Godziny otwarcia kas: poniedziałek – czwartek – 11:00-15:00; piątek – 13:00-17:00.
Ceny: bilet normalny – 35/30 zł, bilet ulgowy – 30/25 zł, wejściówki (w przypadku wolnych miejsc na sali i braku biletów) – 10 zł

Mapa Koszalina z zaznaczonymi atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj