Miasto Szczecin widok z nabrzeża
Miasto Szczecin widok z nabrzeżaFoto: Maciej Błędowski / 123RF
Jeżeli do tej pory nie byłeś w Szczecinie, to warto poświęcić weekend na wycieczkę po tym mieście. W dwa dni zobaczysz najważniejsze miejsca: zabytki i muzea, a także zrelaksujesz się na łonie natury. Począwszy od Muzeum Narodowego i jego wyjątkowych zbiorów, poprzez Zamek Książąt Pomorskich, a skończywszy na gratce dla każdego wielbiciela motoryzacji, czyli Muzeum Techniki i Komunikacji. Taka wycieczka to odpowiedź na zróżnicowane potrzeby całej rodziny, a także alternatywa dla tych, którzy nie mają za dużo czasu, a pragną zwiedzać i poszerzać swoje horyzonty. Nie pozostaje nic innego, jak ruszyć w drogę… Do Szczecina!

Dzień 1

1  Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Szczecinie to wyjątkowy obiekt, który ma aż pięć siedzib, w czym aż cztery w historycznych budynkach w centrum miasta. Naszą wycieczkę zaczynamy od odwiedzenia głównego gmachu, który zalicza się do architektonicznych wizytówek Szczecina. Gmach muzeum nawiązuje do modernizmu i secesji. Na fasadzie głównej możemy podziwiać reliefy, które symbolizują poszczególne epoki: od kultury egipskiej i piramidy Cheopsa, poprzez średniowiecze i katedrę w Kolonii, na renesansie włoskim i Bazylice św. Piotra kończąc. W tej części Muzeum Narodowego zobaczymy jedną z największych w Polsce kolekcji zabytków kultur pozaerupejskich, prócz tego mieszczą się tutaj: Dział Morski, Dział Numizmatyki, Dział Etnografii Pomorza oraz Dział Edukacji. Tym, dla których jeden gmach to za mało polecamy odwiedzić inne miejsca wchodzące w skład Muzeum Narodowego. W tym Muzeum Tradycji Regionalnych, Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Historii Szczecina, Centrum Dialogu Przełomy.

Adres: ul. Wały Chrobrego 3
Godziny otwarcia: pn: nieczynne; wt, śr, cz, sb: 10:00- 18:00; pt, nd: 10:00 – 16:00
Bilety: muzeum – normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł; wieża widokowa – normalny: 5 zł, ulgowy: 3 zł;

2  Wały Chrobrego

Wały Chrobrego w Szczecinie - widok na port
Wały Chrobrego w Szczecinie – widok na portFoto: rochu2008 / 123RF

Następna atrakcja to tak zwane Wały Chrobrego znajdujące się między budynkiem Muzeum Narodowego a rzeką Odrą. Wały Chrobrego są wizytówką miasta Szczecina, składają się głównie z tarasów widokowych i łączących je szerokich schodów. Jest to wspaniałe miejsce na uroczy spacer z całą rodziną i podziwianie widoków miasta, rzeki oraz portu. Spacerując Wałami Chrobrego można również zobaczyć rzeźbę Herkulesa walczącego z centaurem oraz fontannę przed którą znajdują się dwie wieże przypominające wyglądem latarnie morskie.

3  Baszta Panieńska

Kwadrans spaceru przez Wały Chrobrego, wystarczy, by znaleźć się przy Baszcie Panieńskiej, zwana inaczej Basztą Siedmiu Płaszczy. Ta atrakcja Szczecina została wpisana do rejestru zabytków już w 1954 roku. Basztę uznaje się za jeden z rozpoznawalnych elementów Szczecina, o czym może świadczyć umieszczanie jej na godłach oraz symbolach związanych z miastem. Wokół historii Baszty Panieńskiej krążą legendy. Podobno nazwa ta wzięła się od księcia, który zażyczył sobie siedmiu szat na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Zadania podjął się nadworny krawiec, jednak żona wymusiła na nim uszycie sukni z materiału przeznaczonego na płaszcze. Z czasem książę się o tym dowiedział i za karę osadził krawca w baszcie, gdzie pół roku pracował bez wynagrodzenia, o chlebie i wodzie. Niegdyś baszta stanowiła integralną część średniowiecznych murów obronnych, które otaczały miasto. Dziś zostało już tylko parę fragmentów, w tym właśnie ona – wyjątkowa.

Adres: Panieńska 47

4  Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich - największa atrakcja Szczecina
Zamek Książąt Pomorskich – największa atrakcja SzczecinaFoto: Dr benway / Wikimedia Commons, CC0

Wystarczy tylko kilka minut spaceru, by znaleźć się przy niezwykle ważnej atrakcji Szczecina, czyli Zamku Książąt Pomorskich. To wyjątkowe miejsce usytuowane na Wzgórzu Zamkowym, było niegdyś siedzibą władców Księstwa Pomorskiego, dziś pełni funkcję Instytucji Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. W Zamku Książąt Pomorskich organizowane są koncerty, przedstawienia, kabarety, projekcje filmów, a także imprezy historyczne, jak Noc Kupały, czy kulturalne, czyli Festiwal Spotkanie Kultur. Zwiedzanie zamku obejmuje wycieczkę po Tarasie Książęcym, odwiedziny w Wieży Dzwonów, a także oględziny komnaty z ekspozycją „Na dworze książąt pomorskich”, oraz spacer po zamkowych dziedzińcach. Zwieńczenie wycieczki może odbyć się w jednej z zamkowych restauracji. Nie da się ukryć, w takich pięknych pomieszczeniach chce się zostać, dlatego obiad w zamku to doskonałe rozwiązanie, na posilenie się przed dalszą drogą.

Adres: ul. Korsarzy 34
Godziny otwarcia: wtorek – niedziela: 11:00 – 18:00
Ceny biletów: normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł

5  Bazylika św. Jakuba Apostoła

Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła znajdująca się w centrum Szczecina w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich jest z pewnością kluczową świątynią w mieście. Gotyckie ściany budynku widocznego do dziś powstały głownie w XIV i XV wieku. Kościół został częściowo zniszczony w wyniku II Wojny Światowej i odbudowany w latach 70-tych XX wieku. We wnętrzu bazyliki warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ołtarz główny, organy, liczne kaplice oraz piękne epitafia. W kościele znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, św. Krzyża i inne.

6  Brama Portowa w Szczecinie

Kolejnym punktem na naszej trasie jest Brama Portowa, czyli kolejne reprezentacyjne miejsce Szczecina. Brama Portowa to jedna z bram miejskich Szczecina (druga to brama Królewska), zbudowana w stylu barokowym. Umieszczono na niej tarczę z monogramem Fryderyka Wilhelma, który był fundatorem obiektu. Brama Portowa zachowała się w czasie II wojny światowej, dzięki zmyślnym działaniom miasta. Ozdobne elementy bramy zostały zdemontowane i ukryte w Lesie Arkońskim. Co więcej, całą bramę w tym okresie pokrył bluszcz, dzięki czemu bez szwanku przetrwała wojnę. Pod koniec lat 50 XX wieku ukryte ozdoby odnaleziono i brama dalej mogła być jedną z wizytówek miasta. Brama Portowa nazywana jest często Bramą Berlińską, bo przez nią prowadziła droga ze Szczecina do Berlina. Dopiero w 1945 roku, po II wojnie światowej, nazwę z Bramy Berlińskiej zmieniono na Bramę Portową, tak by nie kojarzyła się z niedawnymi dramatami wojny.

Adres: Plac Brama Portowa

7  Brama Królewska w Szczecinie

Brama Królewska w Szczecinie
Brama Królewska w SzczecinieFoto: rochu2008 / 123RF

Drugą znaną bramą jest Brama Królewska zbudowana w pierwszej połowie XVIII wieku po przejęciu miasta przez Prusy. Brama została zaprojektowana przez holenderskiego architekta Gerharda Corneliusa van Wallrawe. Obiekt pełnił zarówno funkcje reprezentacyjne jak również obronne gdyż brama stanowiła część fortyfikacji miasta. W Bramie Królewskiej wyróżnia się pruski herb przedstawiający czarnego orła na białym tle, poza tym bramę zdobią rzeźby przedstawiające postacie z mitologi rzymskiej, herosa Herkulesa oraz boga Marsa.

Dzień 2

8  Muzeum Techniki i Komunikacji

Ta atrakcja Szczecina to jedno z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym. Zostało ono utworzone w 2006 roku, w zabytkowej zajezdni przy ulicy Niemierzyńskiej. Muzeum Techniki i Komunikacji to nie tylko wystawa dotycząca szczecińskiej komunikacji, ale także eksponaty poświęcone przemysłowi motoryzacyjnemu. Nie da się ukryć, że to miejsce to wyjątkowa szczecińska atrakcja dla każdego zapalonego wielbiciela motoryzacji i jej historii. Możemy tutaj podziwiać motocykle Alba, samochody Stoewer, Junaki ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli, a także skutery Osa, czy motorowery Komar. Co ciekawe, w muzeum zgromadzono także prototypy polskich pojazdów, takich jak: Beskida, czy Smyka oraz symulator tramwaju Konstal 105Na. Wśród samochodów znajdziemy Syreny, Fiaty 125p, Żuka, a także Nysę. Muzeum Techniki i Komunikacji to prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji i wszystkich tych, którzy pragną powspominać stare, dobre czasy.

Adres: Niemierzyńska 18A
Godziny otwarcia:
 pn: nieczynne, 
wt: 10-15, 
śr-cz: 10-16, 
pt-sb: 10-18, nd: 10-16
Ceny biletów: normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł

9  Park Kasprowicza i Ogród Dendrologiczny

Naprzeciwko Muzeum Techniki i Komunikacji znajdują się kolejne ciekawe miejsca w Szczecinie, są to Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa oraz Park im. Jana Kasprowicza. Ogród Dendrologiczny pozwala na zapoznanie się z ponad 80 odmianami drzew i krzewów, w tym z wiekowymi bukami i dębami. Tuż przy ogrodzie znajduje się Park Kasprowicza założony w roku 1900 zajmuje około 50 hektarów i jest największym szczecińskim parkiem miejskim w całości położonym na terenie miasta. W parku znajduje się jezioro Rusałka, Teatr Letni im. Heleny Majdaniec oraz Pomnik Czynu Polaków.

10  Park Leśny Arkoński

Park Leśny Arkoński, nazywany także Laskiem Arkońskim, to malowniczy obszar rekreacyjny, który jest składową Puszczy Wkrzańskiej. Cały obszar parku jest ogromny, dzięki czemu służy, jako doskonałe miejsce rekreacji, jak i pieszych wycieczek. Urokliwy Park Leśny Arkoński to liczne wzniesienia, w tym Wzgórze Arkony, czy Wzgórze Sobótki. Prócz tego każdy spacerowicz może podziwiać potoki, w tym Osówkę, Żabiniec i Kijankę. Nie zabrakło tutaj małych jezior oraz stawów. Nie da się ukryć, że Park Leśny Arkoński to doskonałe miejsce, na aktywne rozpoczęcie dnia i zrelaksowanie się przed dalszą podrożą. Będąc w Lasku Arkońskim, nie zapomnijmy odwiedzić Doliny Siedmiu Młynów. W Parku Leśnego Arkońskiego, spacerem możemy zawędrować do kolejnej atrakcji Szczecina, którą niewątpliwie jest Wieża Quistorpa.

11  Wieża Quistorpa

Wieża Quistorpa to miejsce, którego nie możemy ominąć, będąc na spacerze w Lasku Arkońskim. Ta wieża widokowa umiejscowiona na Wzgórzu Arkony stoi tam od II wojny światowej. Jej budowę zlecił Martin Quistorp w na początku XX wieku, w hołdzie dla swojego ojca — wyjątkowej postaci, filantropa i fabrykanta. W tamtych czasach Wieżę Quistorpa otaczały przepiękne alejki i kwiaty. Było to jedno z ulubionych miejsc do spacerowania ówczesnych mieszkańców Szczecina. Niestety już po kilku latach od budowy w wieżę uderzył piorun, co znacznie ją uszkodziło. II wojna światowa także zebrała żniwa- w 1945 została wysadzona w powietrze. Obecnie cały kunszt Wieży Quistorpa możemy podziwiać na fotografiach, jednak warto przejść się na wzgórze i zobaczyć ten wyjątkowy zabytek, w którym kręcone były sceny do filmu „Młode Wilki”.

12  Wieża Gocławska

Niegdyś nazywana Wieżą Bismarcką, dziś przemianowana na Wieżę Gocławską, to nieco zapomniana atrakcja Szczecina zapewniająca urokliwy taras widokowy. Obecnie obiekt ten nie jest udostępniony do zwiedzania, jednak warto odwiedzić te rejony, chociażby po to, by przyjrzeć się wieży z bliska. Historia wieży sięga końcówki XIX wieku, jednak budowlę ukończono dopiero w 1921 roku. Co więcej, była to jedna z najdroższych wież, które kiedykolwiek zostały wybudowane na cześć Bismarcka — kosztowała aż 200 tysięcy marek. Wieży Gocławskiej nie zniszczyła II wojna światowa, a do lat 70 XX wieku można było wejść do jej wnętrza. Dziś to niemożliwe, bo obiekt należy do prywatnych właścicieli. Nie zmienia to faktu, że warto ją zobaczyć na sam koniec weekendowej wycieczki po Szczecinie.

Mapa Szczecina z zaznaczonymi atrakcjami

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj