Oświetlony most we Włocławku o zachodzie słońca
Oświetlony most we Włocławku o zachodzie słońcaFoto: Magdalena Kowalik / 123RF
Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy powinniśmy spędzić dzień we Włocławku – nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości. W tym mieście jest bowiem wiele atrakcji, które przeniosą nas w przeszłość, ale też pokażą, jak zamierzchłe czasy połączyć można z nowoczesnością. Wizytę rozpoczniemy na Starym Rynku, na którym zapoznamy się z historią miasta. Następnie przeniesiemy się do Pałacu Biskupiego, by dalej odwiedzić monumentalną Bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kolejne punkty na naszej trasie to place: Kopernika, z historycznymi zabytkami, oraz Wolności, z modernistyczną nutą. Czym jest eklektyzm, wskaże nam Pałac Mühsama, a postindustrialne projekty zobaczymy we Wzorcowni. Czas ruszać!


1  Stary Rynek

Wizytę we Włocławku rozpocznijmy niedaleko Wisły, na Starym Rynku, mieszczącym się w Śródmieściu i będącym najważniejszym placem na Starym Mieście. Zabudowa powstała w większości w XIX wieku, kiedy to miejsce wyglądało nieco inaczej. W połowie XIX wieku stał tam murowany Ratusz, wokół którego rozstawiano targowe stragany. Ze względu na zły stan rozebrano go w 1872 roku, a najważniejszym budynkiem został hotel „Trzy Korony” (na rogu ul. Świętojańskiej 1), goszczący bawiących się kujawskich ziemian do 1918 roku, później działał w nim sąd okręgowy. Widok na rzekę stworzyło wyburzenie – w latach 40. XX wieku – dwóch zabytkowych kamienic, wcześniej składających się na zamknięty, architektoniczny czworobok. Będąc na Rynku warto zwrócić uwagę na barokowe kamienice z XVI i XVIII wieku (obecnie mieści się tam remontowane Muzeum Historii Włocławka) oraz na późnogotycki Kościół św. Jana Chrzciciela, wybudowany w XVI wieku, na miejscu świątyni, którą opisywano już w 1065 roku. Wokół Rynku znajdziemy także najważniejsze ulice na Starym Mieście: Tumską, 3 Maja, Łęgską, Zamczą oraz Szpichlerną.

Adresy: Stary Rynek; barokowe kamienice – Stary Rynek 14 i 15

2  Pałac Biskupi

Przechadzając się uliczkami Starego Miasta, dojdziemy do kolejnej atrakcji Włocławka, którą warto odwiedzić podczas jednodniowej wizyty. To Pałac Biskupi, wybudowany w miejscu, w którym znajdował się niegdyś średniowieczny zamek, będący siedzibą główną biskupów – jego pozostałości wtopiono później w pałacowe mury. Obronny gród pochodził z X-XIII wieku. Następnie Pałac modernizowano w latach 1720-1738, w 1861 roku oraz w 1925 roku (po pożarze z 1920 roku). Podczas napoleońskich wojen służył jako wojskowy szpital, później działała w nim szkoła. W 1858 roku ponownie przekazano go biskupom, którzy stworzyli z niego klasycystyczną rezydencję.

Adres: ul. Gdańska 2

3  Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bazylika katedralna we Włocławku
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we WłocławkuFoto: Wojciech Balsewicz / 123RF

Kolejnym przystankiem na naszej trasie powinna być, położona niedaleko Pałacu Biskupów, Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jedna z najwyższych w Polsce. Jeszcze w XII wieku katedra była drewniana, murowana stała się w XIII wieku i wówczas została też spalona przez Krzyżaków. Monumentalna gotycka budowla stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Włocławka. Świątynię zaczęto wznosić w 1340 roku, a w 1411 roku została konsekrowana, choć sama budowa trwała do początków XVI wieku. Bazylika podlegała później kolejnym przebudowom, prowadzącym m.in. do jej regotycyzacji. Będąc w jej środku, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na znajdujące się w niej witraże – najstarsze (bo z 1360 roku) w kościele katolickim w Polsce. Tam też odnajdziemy zabytkowy nagrobek bpa Piotra z Bnina, który wykonał sam Wit Stwosz, czy rzeźby i malunki Jana Florentczyka oraz Juana Correa de Vivara. Umieszczony na zewnątrz zegar słoneczny wykonał zaś – prawdopodobnie – Mikołaj Kopernik (lub jego nauczyciel, Mikołaj Wodka).

Adres: Plac Mikołaja Kopernika 7
Godziny otwarcia – całą dobę
Wejście bezpłatne

4  Plac Kopernika

Po wyjściu z Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dobrze jest się rozejrzeć – znajdujemy się bowiem na Placu Kopernika, czyli w prawdziwym zagłębiu historycznych atrakcji Włocławka. Oprócz olbrzymiej bazyliki znajdują się tutaj także: kościół św. Witalisa (to najstarszy zachowany zabytek Włocławka; w przeszłości funkcjonował jako katedra zastępcza, a obecnie jest kościołem seminaryjnym), Wyższe Seminarium Duchowne (które w czasie założenia w 1569 roku stanowiło pierwsze seminarium duchowne w Królestwie Polskim) oraz Muzeum Diecezjalne (muzealne zbiory zaczęto tu zbierać około 1870 roku). Na tym placu stoi również pomnik Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma, który mógł niegdyś pobierać nauki we włocławskiej szkole katedralnej.

Adres: Plac Mikołaja Kopernika

5  Plac Wolności

Z Placu Kopernika ruszyć możemy w kierunku Placu Wolności, dzięki któremu przeniesiemy się w czasy zupełnie inne, a jednocześnie zbliżymy się do samego serca włocławskiego Śródmieścia. Na środku placu stała cerkiew, którą uważano za jedną z najpiękniejszych w Królestwie Polskim – nie przetrwała ona jednak okresu międzywojennego. Teren ten został przyłączony do miejskiego ogrodu, a po II wojnie światowej postawiono na nim pomnik żołnierzy radzieckich, wcześniej tam zastrzelonych. W czasie PRL w okolicy placu wyburzano przedwojenne budynki i stawiano nowe, modernistyczne (jak wielkopłytowy wieżowiec tuż przy klasztorze z XVII wieku). W wolnej Polsce zamiast pomnika czerwonoarmistów postawiono tam pomnik Żołnierza Polskiego.

Adres: Plac Wolności

6  Pałac Mühsama

Z Placu Wolności nie jest daleko do kolejnej turystycznej atrakcji Włocławka, czyli Pałacu Mühsama. Zbudowany około 1894 roku obiekt z pewnością rzuci nam się w oczy – przede wszystkim ze względu na swój eklektyczny styl oraz elementy, które nawiązują do renesansu francuskiego, jak cegły licówki czy bogate tynkowe detale. Pierwszym właścicielem Pałacu był Hugo Mühsam, założyciel fabryki maszyn i rolniczych narzędzi z 1893 roku. Po wojnie budynek użytkowały Kujawskie Zakłady Maszyn Rolniczych. W 1993 roku Pałac zmienił właściciela (z Urzędu Miejskiego), trafiając w ręce prywatne.

Adres: ul. Kościuszki 2

7  Wzorcownia

Ostatnim przystankiem włocławskiej wycieczki jest… centrum handlowo-rozrywkowe. Co w nim jednak wyjątkowego? Chociażby to, że kompleks zbudowano na pozostałościach fabryk fajansu (właścicielem starej fabryki był Józef Teichfeld, a nowej – Ludwik Asterblum) oraz fabryki maszyn rolniczych (jej właścicielem był Hugo Mühsam) jeszcze z XIX wieku. Zabytkowy budynek Starej Piecowni z XIX wieku przebudowano, podobnie jak piętrową kamienicę, nadając im nowe funkcje. Fragmenty ogromnych pieców do wypalania fajansów znaleźć można wciąż w mieszczącym się w centrum klubie bluesowym, dodatkowo ściany pieców oraz wewnętrzne ściany lokalu zostały odbudowane dzięki starym cegłom, które pochodziły z rozbiórki piecowni fabrycznej.

Adres: ul. Kilińskiego 3
Godziny otwarcia: 09:00-21:00
Wejście bezpłatne

Mapa Włocławka z zaznaczonymi atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj