Panorama Torunia
Toruń - panorama miastaFoto: tupungato / 123RF
Będąc w kujawsko-pomorskiem nie sposób ominąć Torunia – jednego z najstarszych polskich miast, który prawa miejskie uzyskał już w 1233 roku. W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów był jednym z 4 najbogatszych miast, mający czynne prawo do wyboru króla. Dzisiaj Toruń to centrum biznesowe, naukowe i turystyczne regionu, wysoko na liście polskich miast, które koniecznie trzeba zobaczyć. Nasza jednodniowa wycieczka obejmuje wybrane najciekawsze atrakcje Torunia, umiejscowione blisko centrum miasta. Ze względu na czas potrzebny na zwiedzanie kolejnych obiektów i czas ich otwarcia zalecamy rozpocząć zwiedzanie w okresie przedpołudniowym.


1  Planetarium

Planetarium to miejsce obowiązkowe dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć w przystępny i niebanalny sposób informacji o budowie Wszechświata, planetach Układu Słonecznego i narodzinach Ziemi. Dostępne jest kilka pokazów, dostosowanych do różnych grup wiekowych, od dzieci szkolnych aż po młodzież studiującą i dorosłych. W sali Geodium zobaczymy model kuli ziemskiej i nauczymy się, dlaczego mamy cztery pory roku oraz dwie pory dnia, a także poznamy przyczyny zjawisk fizycznych na ziemi, jak trzęsienie ziemi. Z kolei Orbitarium to model sondy Cassini pracującej na orbicie Saturna oraz interaktywne stanowiska dotyczące zjawisk w kosmosie, jak ocean chmur. Każdy seans w Planetarium trwa około 40 minut.

Adres: ul. Franciszkańska 15-21
Godziny otwarcia kasy biletowej: cz.-pt. 8:30-18:00; sb. 10:15-17:30; nd. 10:45-16:30
Ceny biletów: seans w sali Planetarium: normalny 12 zł, ulgowy 10 zł, seanse w sali Geodium lub Orbitarium: normalny 9 zł, ulgowy 7 zł.

2  Stare Miasto

Toruń - Stare Miasto
Stare Miasto w Toruniu – widok z wieży ratuszowejFoto: tupungato / 123RF

Zwiedzając Toruń nie wolno pominąć Starego Miasta, które jest częścią Zespołu staromiejskiego Torunia, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruńska starówka to miejsce, które przenosi nas w średniowieczny klimat, który współtworzył m.in. sam Mikołaj Kopernik. Nie można, będąc w Toruniu, ominąć podczas zwiedzania rynek staromiejski, będący dawnym centrum handlowym miasta, z ratuszem pochodzącym z XIII i przebudowanym po pożarze w XVIII wieku. Jednym z najchętniej oglądanych zabytków jest oczywiście pomnik Wielkiego Astronoma. Koniecznie należy również zobaczyć franciszkański Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z wystrojem ołtarzowym z XVIII wieku, neogotycki gmach poczty, krzywą wieżę, czyli basztę z przełomu XIII i XIV wieku oraz odwiedzić Gospodę pod Modrym Fartuchem, która według tradycji istniała już w 1489 roku. Na zwiedzanie Starego Miasta warto poświęcić około 1,5h, żeby spokojnie móc przyjrzeć się wszystkim szczegółom architektury.

3  Dom Mikołaja Kopernika

Jednym z symboli miasta jest najsłynniejszy Polak w historii nauk ścisłych, człowiek, który wyprzedził epokę – Mikołaj Kopernik. Nic dziwnego, że dom, w którym mieszkał, jest obowiązkowym punktem wizyty każdego, kto odwiedza jego rodzinne miasto. Kamienica to oryginalna, średniowieczna zabudowa, w której z pieczołowitością odbudowano świat za czasów życia wielkiego astronoma. W Wielkiej Sieni możemy poznać życie ówczesnych kupców (ojciec Kopernika był kupcem), a w pomieszczeniu za nią życie typowej mieszczańskiej rodziny. Znajduje się tam także makieta średniowiecznego Torunia z interaktywnym pokazem światło-dźwięk. Na piętrze znajduje się Pracownia Uczonego, gdzie zobaczymy m.in. księgi z tabelami astronomicznymi, reprint wielkiego dzieła Kopernika, mikroskop optyczny z przełomu XVI i XVII wieku czy globus Wilhelma Bleu z XVII-wieczną mapą świata. Na piętrze znajduje się także salon z oryginalnymi meblami z epoki.

Adres: ul. Kopernika 15/17
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10-18 (maj-wrzesień); wtorek-niedziela 10-16 (październik-kwiecień)
Ceny biletów: łączne bilety, na pokaz makiety i ekspozycje: bilet normalny: 22 zł, bilet ulgowy 15 zł. Sama makieta odpowiednio 14 zł i 9 zł, ekspozycje 12 zł i 9 zł (w środy ekspozycje można zwiedzać za darmo).

4  Żywe Muzeum Piernika

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu
Żywe Muzeum Piernika w ToruniuFoto: Mateuszgdynia / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Jedną z atrakcji, która jest nierozerwalnie związana z symbolem Torunia jest oczywiście toruński piernik. Dlatego w Toruniu powstało specjalne muzeum poświęcone właśnie temu smakołykowi. Założono je w 2006 i od tego czasu jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzeum w Polsce, dzięki swojej interaktywności i niesamowitej atmosferze. Muzeum obejmuje dwa piętra: pierwsze piętro to średniowiecze, gdzie w rytuał wypieku toruńskiego specjału wprowadzają nas Mistrz Piernikarski i Wiedźma Korzenna. Na naszych oczach przygotowują ciasto i wypiekają je przy użyciu średniowiecznych, drewnianych form. Z kolei na drugim piętrze przenosimy się do przełomu XIX i XX wieku, do manufaktury rodzeństwa Rabiańskich, gdzie zobaczymy zabytkowe średniowieczne maszyny do wypieku piernika, piec oraz nauczymy się technik ozdabiania pierników od artystek malarek.

Adres: ulica Rabiańska 9
Godziny otwarcia: codziennie 10-18, o pełnych godzinach początek pokazów interaktywnych
Ceny biletów: normalny 15zł, ulgowy 10 zł, seniorzy 13 zł.
Uwaga: Muzeum, szczególnie w okresie maj-sierpień, jest chętnie odwiedzane przez grupy zorganizowane – zalecamy wcześniejszą rezerwację. Zwykle osoby indywidualne mogą przyłączyć się do grupy. Jeden pokaz trwa około 75 minut.

5  Zamek krzyżacki

Ruiny zamku to pozostałości po pierwszej warowni krzyżackiej na ziemi chełmińskiej, pochodzącej z drugiej połowy XIII wieku, stąd różni się ona od typowych zamków krzyżackich. Była to baza wypadowa Krzyżaków do podboju Prusów, zdobyta przez mieszkańców Torunia w 1454 roku i rozebrana. W latach 60. XX wieku rozpoczęto prace archeologiczne, które odkryły wiele zabytkowych elementów architektonicznych. Do największych atrakcji zamku należy wystawa średniowiecznych maszyn oblężniczych oraz podziemia. Dodatkowe atrakcje, którymi szczególnie warto się zainteresować to zwiedzanie podziemia z pochodniami i przewodnikiem w stroku krzyżackim, pokaz bicia monet i pokaz walk rycerskich – obowiązuje 14-dniowa rezerwacja. Polecamy zwiedzanie z przewodnikiem, który przedstawi fascynujące koleje dziejów tego miejsca i samego Torunia.

Adres: ul. Przedzamcze 3
Godziny otwarcia: codziennie w godzinach 10.00-17.45
Ceny biletów: normalny 9zł , ulgowy 6zł, rodzinny 20zł, przewodnik 30zł, przewodnik w stroju 50zł.

Mapa Torunia z zaznaczonymi atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj