Ratusz w Suwałkach
Ratusz w SuwałkachFoto: Андрей Шевченко / 123RF
Suwałki – miasto w północno – wschodniej Polsce, nazywane często polskim biegunem zimna ma do zaoferowania turystom i mieszkańcom wiele atrakcji związanych nie tylko z historią Podlasia, czy miasta, ale również Polski. Udając się na wycieczkę do Suwałk, nie można zapomnieć o odwiedzeniu domu, w którym urodziła się Maria Konopnicka, przeanalizowaniu założeń architektury dawnych czasów, czy finalnie o sprawdzeniu, która aktualnie jest godzina przy użyciu zabytkowego zegara słonecznego. Najważniejsze atrakcje turystyczne Suwałk zawarliśmy w naszym zwięzłym planie jednodniowej wycieczki. Mając go pod ręką, możesz z powodzeniem wybrać się na zwiedzanie miasta.


1  Muzeum im. Marii Konopnickiej w domu urodzenia pisarki

Pierwszym przystankiem będzie muzeum, które zorganizowano w domu pisarki Marii Konopnickiej. Posesja znajduje się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 31. Muzeum otwarto w 1973 roku, a od 1975 roku jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Wystawy organizowane są we wnętrzach, w których pisarka spędziła pierwsze lata życia. Eksponaty zostały podzielone na grupy, które bezpośrednio ukazują różne okresy twórczości artystki. Wchodząc do wnętrza muzeum, wprawni czytelnicy mogą odgadnąć, do czego nawiązuje ekspozycja stworzona w danym pomieszczeniu. Podpowiadamy, że jedna część zawiera ekspozycję dotyczącą biografii samej pisarki, druga skupia się na twórczości, a trzecia na mieście Suwałki w momencie, kiedy tu była. Na posesji obok muzeum znajduje się również drugi budynek – pałacyk, gdzie organizowane są wystawy czasowe, a także wieczory literackie. Ponadto w ogrodzie obok muzeum działa „Zaułek Krasnoludków”, gdzie najmłodsi mogą oddać się szaleńczym zabawom i poznać historię Suwałk.

Godziny otwarcia:
Muzeum im. Marii Konopnickiej:
od września do czerwca: wtorek – piątek: 8:00 – 16:00, soboty i niedziele: 9:00 – 17:00.
w okresie wakacyjnym: wtorek – niedziela: 9:00 – 17:00
Bilety: normalny – 5zł, ulgowy – 3 zł, rodzinny (max. 5 osób) – 10 zł.
Zaułek Krasnoludków:
od maja do września:
zwiedzanie samotne: wtorek – piątek: 9:30 – 15:30, weekendy: 9:30 – 16:30.
Bilety: dorośli – 4 zł, dzieci do lat 15 – 3 zł.
zajęcia z animatorem: wtorek – piątek: 9:30 i 14:00.
Bilety: dorośli – 10zł, dzieci do lat 15 – 8zł.
od października do kwietnia:
zwiedzanie samotne: wtorek – piątek: 8:30 -15:30, weekendy: 9:30 – 16:30.
Bilety: 4zł – dorośli, 3zł – dzieci do lat 15.
zajęcia z animatorem: wtorek – piątek: 8:30 – 14:00.
Bilety: 10zł – dorośli, 8zł – dzieci do lat 15.

2  Ratusz z 1884 roku w Suwałkach

Przemierzając dalej ulicę T. Kościuszki, natknąć się można na budynek, który z historią miasta jest bardzo związany. Mowa tu o ratuszu, który został wybudowany w latach 1842 – 1844. Pierwotnie budynek znajdował się na skrzyżowaniu rynku miejskiego z Prospektem Petersburskim. Zarówno ratusz, jak i przylegający do niego odwach były wybudowane jako budynki parterowe. Dopiero w latach 1855 – 1858 nastąpiła wielka przebudowa obu budynków. Zyskały one dodatkowe piętro, a na ratuszu pojawiła się wieża z zegarem. W początkowych latach XXI wieku budynek ratusza przeszedł gruntowny remont, który spowodował zmianę rozmieszczenia pomieszczeń we wnętrzu budowli. Ze względu na powiązania historyczne, architektoniczne i stan zachowania, budynek ratusza jest najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem w Suwałkach.

3  Park Konstytucji 3 Maja z 1820 roku

Park Konstytucji 3 Maja w Suwałkach
Park Konstytucji 3 Maja w SuwałkachFoto: Łukasz Pojezierski „Lukaszeq” / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Pozostając na ulicy Kościuszki, kilkaset metrów od ratusza znajduje się Park Konstytucji 3 Maja. Zajmuje on niebotyczną powierzchnię, ponieważ aż 2,6 ha. Z pozoru jest to najzwyklejszy park miejski na co dzień dostarczający rozrywki i wytchnienia mieszkańcom miasta i turystom, którzy zadecydowali się zobaczyć Suwałki. Nic bardziej mylnego, ponieważ obiekt ten powstał w 1820 roku, a w 1988 został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków. Od początku istnienia, park przeszedł tylko jedną przebudowę, która miała miejsce w latach 1924 – 1926. Dokonał jej Henryk Danielewicz – wybitny ogrodnik z Warszawy. W trakcie tej przebudowy park zyskał pierwotny, ale nieco odświeżony układ. W parku usytuowane są zarówno obiekty zabytkowe, jak i elementy współczesnej architektury ogrodowej. Jednym z takich obiektów jest zegar słoneczny, którym zajmiemy się w kolejnej części przewodnika. Nie wychodźcie z parku!

4  Zegar słoneczny w Parku Konstytucji 3 Maja

Pozostając w parku do dyspozycji macie kilka, jak nie kilkadziesiąt obiektów zabytkowych i miejsc pamięci. Są one bezpośrednio związane z miastem i jego historią. Jednym z zabytków jest żeliwny zegar słoneczny usytuowany w północnej części parku. Powstał on w 1841 roku z inicjatywy Karola Brzostowskiego – oficera Wojska Polskiego i reformatora społecznego. Konstrukcja została wybudowana na okrągłych fundamentach, na których ustawiono trójkątną podstawę. Całość zakończona jest krzyżem. Spoglądając na zdobienia zegara, ujrzeć można szereg motywów roślinnych. Na krzyżu, jako wskaźniku godziny umieszczone zostały cyfry, które w kolejności wskazują porę dnia. XIX wieczny zegar wytworzony został z żeliwa, które uformowano w odpowiedni kształt w Hucie Sztabińskiej Hrabiego Brzostowskiego. Zegar został ufundowany przez właściciela huty. W 2011 roku obiekt przeszedł renowację, która w sumie kosztowała 27 tysięcy złotych.

5  Galeria Jednego Obrazu

Na rogu ulicy Tadeusza Kościuszki i Placu Józefa Piłsudskiego mieści się dość niepozorny budynek. Jest to mała budowla na wzór przydrożnej kapliczki, która znajduje się w centrum miasta. Nie była to niestety kapliczka, ale rogatka miejska. Budyneczek ten, na przestrzeni dziejów wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie. Ostateczną formę przybrał w 2008 roku, kiedy to wyremontowano go i „otwarto” w nim galerię. Pomysł zorganizowania tego typu przedsięwzięcia zaproponował magister Mieczysław Iwaszko – Główny Instruktor Plastyki w Suwalskim Ośrodku Kultury. To właśnie od 2008 roku osoba ta regularnie, co miesiąc prezentuje prace artystów z Polski, lub zagranicy. Budynkiem zarządza Młodzieżowy Dom Kultury z Suwałk, a idea galerii polega na prezentowaniu przechodniom prac malarskich przez niewielkie okienka budynku.

Prace w Galerii Jednego Obrazu podziwiać można nieodpłatnie o dowolnej porze dnia.

Mapa Suwałk z zaznaczonymi atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj