Pałac Zamoyskich w Kozłówce
Pałac Zamoyskich w KozłówceFoto: Malgorzata Pakula / 123RF
Jeśli lubisz wycieczki po Polsce, a dodatkowo interesują cię polskie pałace, musisz koniecznie przyjechać do Kozłówki. Ta malutka wioska leżąca 26 kilometrów od Lublina od lat przyciąga turystów przepięknym Pałacem Zamoyskich i przylegającym do niego perfekcyjnie rozplanowanym parkiem pełnym pięknych, zadbanych roślin. Jest to fantastyczne miejsce na krótki, jednodniowy wyjazd z rodziną – coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy historii, zabytków, dawnych wnętrz i malowniczych ogrodów. Ale Kozłówka to nie tylko wspaniały zespół pałacowo-parkowy – to także znajdujący się w okolicy przepełniony dziką roślinnością Kozłowiecki Park Krajobrazowy, który zachwyci wszystkich miłośników nieokiełznanej przyrody. Zanim jednak wyruszysz w drogę, sprawdź, jakie atrakcje w Kozłówce znajdziesz dla siebie i dla swojej rodziny.


1  Pałac Zamoyskich

Największą atrakcją Kozłówki i jej najbardziej charakterystycznym punktem jest zjawiskowy Pałac Zamoyskich. Jego budowa trwała od 1736 do 1742 roku, a zlecona została przez rodzinę Bielińskich (projektantem budynku był sławny w tamtych czasach Józef Fontana). W roku 1799 pałac trafił w ręce rodziny Zamoyskich i był jej własnością aż do 1944 r. Niespotykane jest to, że wnętrza pałacowe do dzisiaj pozostały w niemal nienaruszonym stanie (ich wyposażenie i wystrój pochodzi z przełomu XIX i XX wieku), co sprowadza do Kozłówki setki tysięcy turystów rocznie. W 1992 r. w pałacu otwarto Muzeum Zamoyskich, które udostępnia zwiedzającym fantastycznie zachowane wnętrza rezydencji (m.in. bogato wyposażone salony, sypialnie, łazienki, gabinety i bibliotekę). Szczególną uwagę zwrócić należy na autentyczne parkiety, kominki, piece, a także użytkową porcelanę i naczynia z brązu i srebra. W muzeum zebrano również ogromną kolekcję malarstwa (przede wszystkim portrety członków rodziny Zamoyskich).

Muzeum Zamoyskich zaprasza od wtorku do niedzieli: od 21 III do 25 VI w godz. 9-16, od 27 VI do 27 VIII w godz. 10-17, od 29 VIII do 29 X w godz. 9-16, od 31 X do 3 XII w godz. 10-15 (daty i godziny zwiedzania obowiązują w pałacu, kaplicy, powozowni oraz Galerii Sztuki Socrealizmu);
cena biletów: normalny – 22 zł, ulgowy – 11 zł

2  Przypałacowy Park Zamoyskich

Przy pałacu znajduje się przepiękny Park Zamoyskich – ogród, który przez setki lat zmieniał swój wygląd i układ, jednak ostatnie modyfikacje przywróciły mu pierwotny kształt nadany przez Józefa Fontana, jednocześnie nie odbierając mu ozdobnych elementów wprowadzonych przez Zamoyskich na przełomie XIX i XX wieku. W parku podziwiać można marmurowy zegar słoneczny, piękne rabatki kwiatowe i równo przycięte krzaki bukszpanu. W ogrodzie można przespacerować się malowniczymi alejkami ozdobionymi rzeźbami i fontannami, a także zajrzeć do bażanterii i rozarium. W przypałacowym parku rośnie aż siedem pomników przyrody (przede wszystkim dęby szypułkowe, więzy górskie i buk zwyczajny), którym nadano imiona członków rodziny Zamoyskich. Park Zamoyskich dwukrotnie (w roku 1987 i 1999) otrzymał prestiżowe wyróżnienia za pielęgnację i ochronę zabytkowych założeń ogrodowych.

3  Kaplica pałacowa

Na terenie zespołu pałacowo-parkowego znajduje się kolejna atrakcja Kozłówki – wybudowana w latach 1903-1909 kaplica pałacowa. Wzorem dla tej budowli była kaplica w Wersalu, z której zaczerpnięto ołtarz (bogato zdobiony elementami z brązu – aniołkami, puttami i rzeźbionymi roślinami), sztukaterię, szereg kolumn i prospekt organowy (organy dostarczyła firma z Ludwigsburga). Ważnym elementem kaplicy jest witraż upamiętniający Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny (oprócz tego witraża są jeszcze inne – geometryczne z herbem Zamoyskich), a także kopia marmurowego nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej. W 2002 roku kaplica została odnowiona, a Muzeum Zamoyskich dostało za tę pracę Laur Konserwatorski.

4  Dawne stajnie i powozownia

W XVIII-wiecznych budynkach stajni i wozowni pałacowych zlokalizowana jest nie lada gratka dla miłośników zabytkowych pojazdów i dawnego podróżowania – zbiór bryczek, uprzęży i powozów, tak zwana powozownia. Zwiedzający mogą tu zobaczyć różnego rodzaju powozy spacerowe, sanie i lando (na szczególną uwagę zasługuje kareta coupe z fabryki Loretza, Victoria produkcji Józefa Golińskiego czy dwukółka powożona jednym koniem). Oprócz pojazdów można zobaczyć inne ciekawe eksponaty: zabytkowe uprzęże i siodła, latarnie powozowe, dawne rowery, a także przeróżne akcesoria podróżnicze (walizy, kufry i skrzynie).

Powozownia: bilet normalny – 5 zł, bilet ulgowy – 2 zł

5  Galeria Sztuki Socrealizmu

Naprzeciwko dawnej stajni zlokalizowana jest jedyna w swoim rodzaju atrakcja Kozłówki – Galeria Sztuki Socrealizmu (jest to jedyne muzeum tego typu nie tylko w Polsce, ale w całej Europie). Zbiory galerii liczą grubo ponad półtora tysiąca eksponatów (przede wszystkim obrazy, rzeźby, pomniki, plakaty i grafiki), a niektóre wielkogabarytowe egzemplarze niemieszczące się w salach wystawowych umieszczono na placu przed pawilonem. Eksponaty pochodzą z całej Polski, uwagę przyciągają szczególnie potężne pomniki Lenina czy listy pisane przez obywateli do Bolesława Bieruta (duża część muzeum poświęcona jest jego osobie). Oprócz standardowych zbiorów muzealnych dostępne są także multimedia – w galerii można usłyszeć dudniące z głośników przemówienia przodowników pracy i obejrzeć Polskie Kroniki Filmowe z czasów realizmu socjalistycznego.

Za wejście do Galerii Sztuki Socrealizmu trzeba dodatkowo zapłacić: bilet normalny – 7 zł, bilet ulgowy – 3 zł

6  Lasy Kozłowieckie i Kozłowiecki Park Krajobrazowy

Kozłówka to nie tylko pamiątki i wspomnienia po rodzinie Zamoyskich, ale także niesamowita przyroda Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego – terenu, który obejmuje również Lasy Kozłowieckie (w okolicach Lublina i Lubartowa nie ma drugiego tak dużego zalesionego obszaru). W parku krajobrazowym można odpocząć od zgiełku wielkiego miasta spacerując lub jeżdżąc rowerami w otoczeniu dzikiej przyrody (są tutaj specjalnie wyznaczone ścieżki rowerowe, które prowadzą do najciekawszych miejsc w okolicy, m.in. zespołu pałacowo-parkowego czy rezerwatu Kozie Góry). Żyje tu wiele gatunków dzikich zwierząt i ptaków (większość jest chronionych) – rzadkie w Polsce daniele, a także sarny, jelenie, dziki, bociany czarne, pustułki i dzięcioły białogrzbiete. Miłośnicy flory również mogą liczyć na niespotykane widoki – na terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego rośnie m.in. wielosił błękitny, widłak jałowcowaty czy bardzo rzadka turówka leśna.

Kozłówka – mapa z atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj