Katedra w Gorzowie Wielkopolskim
Katedra w Gorzowie WielkopolskimFoto: Mogo1987, CC0
Choć dla niektórych z nas może się to wydać zaskakujące, Gorzów Wielkopolski jest miejscem o bogatej historii, sięgającej daleko w ubiegłe wieki. Prawa miejskie zdobył w połowie trzynastego stulecia, jednak jego korzenie sięgają jeszcze dalej. Dziś warto odwiedzić to miasto zarówno ze względu na obecne tutaj średniowieczne budowle, takie jak trzynastowieczna katedra, czy pozostałości po równie starych murach obronnych, jak i z myślą o „młodszych” zabytkach, w tym dziewiętnastowiecznych kościołach Niepokalanego Poczęcia i Świętego Krzyża, czy w celu obejrzenia najstarszego na świecie wciąż pływającego lodołamacza „Kuna”. Poniżej przedstawiamy kilka atrakcji turystycznych, jakie warto obejrzeć odwiedzając Gorzów Wielkopolski, warto jednak wspomnieć, że na liście dziedzictwa narodowego znajduje się kilkadziesiąt pozycji pochodzących właśnie z tego miasta!


1  Katedra Gorzowska

Ta zlokalizowana w samym centrum Gorzowa Wielkopolskiego, a ściślej mówiąc na jego rynku, budowla sakralna jest jednym z najstarszych zabytków, jakie można tutaj znaleźć. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – bo tak brzmi jej pełna nazwa – powstała u schyłku XIII wieku i przetrwała do dzisiaj, dzięki czemu można na jej przykładzie podziwiać styl architektoniczny charakterystyczny dla epoki gotyku, z pewnymi naleciałościami z poprzedzającego go romanizmu. Co ciekawe, w architekturze Katedry można doszukać się również elementów typowych dla innych epok, co wynika ze zmian, jakie zachodziły w kolejnych wiekach. Wewnątrz znajduje się wspaniale wykonany ołtarz-tryptyk sprzed ponad czterystu lat.

Adres: Obotrycka 10, przy rynku

2  Mury miejskie

Najbardziej symbolicznym zabytkiem Gorzowa Wielkopolskiego jest omawiana już Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednak dawne mury miejskie sięgają swą historią równie daleko. Co prawda dokumenty je wspominające pochodzą dopiero z pierwszej połowy XIV wieku, ale można podejrzewać, że postawiono je wcześniej, a budowa zapewne zaczęła się wkrótce po nadaniu Gorzowowi praw miejskich, a więc po roku 1257 (wcześniej prawdopodobnie miały one formę palisady). Gorzowskim murom obronnym towarzyszy sporo opowieści. Skutecznie broniło one miasto przed wieloma najazdami, w tym między innymi armii litewskiej i husyckiej, a pierwszym przypadkiem, gdy uległy częściowemu zburzeniu było dopiero oblężenie przez wojska szwedzkie. Do czasów współczesnych dotrwał niestety tylko krótki, liczący niewiele około 130 metrów odcinek, z jednej strony graniczący ze skwerem. Na przestrzeni tej znajdują się cztery baszty.

Adres: mury miejskie rozciągają się wzdłuż ulicy Zabytkowej.

3  Muzeum Lubuskie imienia Jana Dekerta – Spichlerz

Kolejnym punktem, który warto odwiedzić w trakcie wycieczki po Gorzowie Wielkopolskim, jest tutejsze Muzeum Lubuskie. Założone wkrótce po zakończeniu II wojny światowej, dzisiaj pozwala na zapoznanie się z wieloma ciekawymi ekspozycjami, które zaspokoją ciekawość praktycznie każdego miłośnika dziejów. Zgromadzono tu eksponaty archeologiczne, przedstawiające ślady po odległej historii ziemi lubuskiej, obrazy specjalizującego się w pejzażach Jana Korcza, to również tutaj prezentowane są zbiory numizmatyczne z różnych okresów, zarówno w postaci monet pochodzących z wykopalisk, jak i banknotów, z czasów bardziej nam współczesnych.

Adres: Fabryczna 1
Godziny otwarcia: od wtorku do czwartku między 9.00 a 16.00, w piątek między 9.00 a 17.00, w niedzielę między 10.00 a 17.00. W poniedziałki i soboty nieczynne.
Ceny biletów (na ekspozycje stałe): normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł.

4  Muzeum Lubuskie – Zespół Willowo-Ogrodowy

Skoro mowa o Muzeum Lubuskim, koniecznie należy wspomnieć również o innym jego oddziale, znajdującym się na ulicy Warszawskiej 35. Trafiając tu, będziesz mieć okazję do obejrzenia ekspozycji malarskich, zarówno takich, które reprezentują sobą sztukę dawną, jak i tą bardziej współczesną. Są tu stare ryciny, eksponaty przedstawiające dawną sztukę zdobniczą, czy przepiękne, ponad stuletnie, porcelanowe figurki ozdobne sprowadzone z Turyngii i zachwycające niesamowitą precyzją wykonania. Wartą uwagi jest również Sala Portretowa, która jest tutaj stałym elementem ekspozycji.

Adres: Warszawska 35
Godziny otwarcia: od wtorku do piątku między 9.00 a 16.00, w niedzielę między 10.00 a 17.00. W poniedziałki i soboty nieczynne.
Ceny biletów (na ekspozycje stałe): normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł.

5  Ogród dendrologiczny

Mimo, iż ogród dendrologiczny jest położony tuż przy Muzeum Lubuskim, warto zarezerwować na jego zwiedzenie trochę czasu i omówić go oddzielnie. Na jego powierzchni znajduje się niesamowite wręcz bogactwo flory. Samych kwiatów, drzew i krzewów jest tu około półtora setki! Miejsce to potrafi więc zachwycić praktycznie w każdej porze roku, wiosną i latem poprzez bogactwo form roślinnych, jesienią zaś przez wielość barw, jakie można tutaj dostrzec. Lipy, jodły, wiązy, rozmaite gatunki magnolii, ale tez gatunki, które dla większości z nas mogą wydać się wręcz egzotyczne. Zgromadzone tutaj skarby natury można tym łatwiej poznać, iż w ogrodzie wytyczono ścieżkę dydaktyczną, na której zgromadzono tablice informacyjne dotyczące części obecnych gatunków roślinnych.

Adres: przy ulicy Warszawskiej.
Godziny otwarcia: codziennie od godziny 10.00.

Mapa Gorzowa Wielkopolskiego z zaznaczonymi atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj