Atrakcje Chłapowa - plaża i klif
Plaża i klif w ChłapowieFoto: rognar / 123RF
Masz ochotę na krótki wypoczynek nad polskim morzem, ale nie chcesz przebijać się przez tłum turystów w najbardziej obleganych nadbałtyckich kurortach? Wybierz się do Chłapowa – spokojnej nadmorskiej wsi położonej między Władysławowem a Jastrzębią Górą, w której nacieszysz oczy widokiem pięknego, otwartego morza i odetchniesz świeżym, morskim powietrzem. Mimo tego, że czas tu płynie leniwie i powoli, na pewno nie jest to miejsce, w którym można się nudzić. To idealna miejscowość na romantyczny wyjazd dla pary, ale rodziny z dziećmi także mogą tutaj cudownie spędzić czas. Chłapowo to jednak nie tylko morze i fantastyczna plaża, podziwiać tutaj można także wyjątkową roślinność w Nadmorskim Parku Narodowym, spacerować po malowniczej Dolinie Chłapowskiej i zwiedzić prawdziwą zabytkową wieś rybacką. Jakie jeszcze atrakcje Chłapowo ma do zaoferowania?


1  Plaża

Zapewne nie ma osoby, która w jakiejkolwiek nadmorskiej miejscowości nie skierowałaby swoich pierwszych kroków nad morze. Tutaj nie może być inaczej, plaża jest niewątpliwie największą atrakcją Chłapowa, dlatego zwiedzanie proponujemy zacząć od tego punktu. Chłapowska plaża jest przepiękna – piaszczysta, dosyć szeroka, czysta, od północy wychodzi na otwarte morze, od południa natomiast otacza ją wysoki klif porośnięty drzewami, pod którymi odrobiny cienia szukać mogą ci turyści, którzy nie lubią prażyć się w pełnym słońcu. Idąc plażą na wschód można urządzić sobie przyjemny spacer do pobliskiego Władysławowa, natomiast kierując się na zachód – do uroczego Rozewia oraz położonej tuż za nim Jastrzębiej Góry. Wczesnymi rankami i wieczorami na chłapowskiej plaży można podziwiać cudowne spektakle – wschody i zachody słońca wędrującego nad przylądkiem Rozewie i taflą Bałtyku. Ten wspaniały widok na długo zapada w pamięć.

2  Rybacka przystań

Spacerując wzdłuż chłapowskiej linii brzegowej między 13 a 14 wejściem na plażę znaleźć można niewielką rybacką przystań. To właśnie z tego miejsca okoliczni rybacy wcześnie rano wyruszają na połów, a po powrocie bezpośrednio ze swoich łodzi sprzedają świeże, dopiero co wyłowione z morza ryby (przede wszystkim dorsze, szprotki i śledzie). Na szczycie klifu usytuowanego nad przystanią rybacką umieszczono drewniany krzyż, zwany krzyżem Neclów (od nazwiska rodziny, która w 1998 roku w podzięce za pomyślne powroty z Bałtyku krzyż ten zbudowała). Neclowie nieprzypadkowo wybrali to miejsce – to właśnie tutaj bliscy rybaków czekali, aż łodzie ich mężów i ojców pojawią się na horyzoncie. Obok krzyża postawiono także tablicę informacyjną, na której opisana jest historia chłapowskich rybaków i przystani rybackiej.

3  Lot paralotnią

Na wysokim klifie przy plaży położona jest pokaźna łąka, która stwarza kapitalne warunki dla kolejnej atrakcji Chłapowa – lotów paralotnią. Paralotniarze z całej Polski wykorzystują ten kawałek zieleni jako plac startowo-ćwiczeniowy. Entuzjaści tego sportu mogą liczyć nie tylko na wygodny start, ale także na zapierające dech w piersiach widoki w czasie lotu i komfortowe lądowanie na szerokiej chłapowskiej plaży. Jeśli jednak nie miałeś jeszcze do czynienia z paralotnią, a chciałbyś spróbować swoich sił, to także trafiłeś idealnie – eksperci twierdzą, że jest to doskonałe miejsce dla początkujących (lot z instruktorem można wykupić przez internet, kosztuje niewiele ponad 200 zł). Paralotniarze wpisali się już na stałe jako element krajobrazu w Chłapowie i są także wspaniałym widowiskiem dla plażowiczów i turystów.

4  Nadmorski Park Krajobrazowy

Między piaszczystą plażą a skrajem wioski rozciąga się wąski pas Nadmorskiego Parku Krajobrazowego – punktu, którego nie można pominąć w czasie pobytu w tej nadbałtyckiej miejscowości. Specyficzny dla Chłapowa fragment Parku to wybrzeże klifowe (tzw. Klif Chłapowski), które utworzone zostało na skutek wycierania wysokiego wybrzeża morskie fale i głazy przypływające razem z nimi. W Parku podziwiać można rzadkie, znajdujące się pod ochroną gatunki roślin (m.in. żarnowiec miotlasty i rokitnik zwyczajny) i ptaków (m.in. bataliony, mewy i myszołowy).

5  Dolina Chłapowska

Najbardziej malowniczą częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego jest Dolina Chłapowska (nazywana także Wąwozem Chłapowskim, a przez mieszkańców wioski Rudnikiem) – jedna z głównych atrakcji Chłapowa. Wąwóz ciągnie się od plaży aż do wioski, służy także jako bardzo łagodne zejście do morza (polecamy szczególnie rodzicom z małymi dziećmi – bez problemu można nim dojść na plażę z wózkiem). Jest to fantastyczne miejsce na długi, relaksujący spacer z dala od ruchu samochodowego i rewelacyjna okazja do obcowania z wyjątkową nadmorską przyrodą. Wąwóz służył kiedyś rybakom do transportowania łodzi i złowionych ryb do wioski, czego ślady widoczne są do dzisiaj, co dodatkowo podnosi walory turystyczne doliny.

6  Zabytkowa Wieś Rybacka

Zwiedzanie Chłapowa warto zakończyć w centrum tej miejscowości – tam, gdzie zachowały się ślady Zabytkowej Rybackiej Wsi. Charakterystyczne dla tej wioski są przede wszystkim rybackie chaty z przełomu XVIII i XIX wieku – o tradycyjnej kaszubskiej konstrukcji szkieletowej i z dachami powleczonymi strzechą (w niektórych z nich ciągle można spotkać ludzi, którzy zawodowo zajmują się rybołówstwem). Nie można pominąć także pięknej, murowanej kapliczki znajdującej się w centrum Chłapowa, którą wybudowano w 1870 roku i poświęcono św. Barbarze (patronce m.in. marynarzy i rybaków) – w środku kapliczki umieszczono niewielki, działający do tej pory dzwon. Warto poznać specyficzny klimat rybackiej miejscowości, zanim mieszkańcy Chłapowa zupełnie zrezygnują ze znanego tutaj od setek lat połowu ryb i wieś przekształci się w typowo turystyczny kurort.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj