1 Zabytkowy kościół Chrystusa Zbawiciela
Zwiedzanie Kluczborka zaczynamy od ul. Chrobrego i znajdującego się przy niej kościoła Chrystusa Zbawiciela. Ten gotycki budynek powstał w XIV w., ale już w 1298 r. stał tutaj niewielki drewniany kościółek zarządzany przez zakon krzyżowców (sprawowali pieczę nad parafią do połowy XVI w. kiedy to Kluczbork przeszedł w ręce wyznawców luteranizmu, a kościół stał się świątynią ewangelicko-augsburską). Budynek wiele razy był niszczony i odbudowywany, obecny wygląd zyskał w czasie przebudowy w latach 1743-1745. We wnętrzu kościoła podziwiać można zabytkowy ołtarz, oryginalną chrzcielnicę i ambonę (wszystkie te elementy pochodzą z II poł. XVIII w.), a także piękne barokowe rzeźby i zdobienia utrzymane w biało-złotej rokokowej kolorystyce. Na szczególną uwagę zasługują odrestaurowane organy, dzięki którym od 1985 r. w świątyni regularnie odbywają się koncerty organowe. Warto wdrapać się na przylegającą do kościoła wieżę widokową, z której roztacza się wspaniały widok na Kluczbork i okolice.
2 Staw Kościuszki
Idziemy w kierunku ul. Kościuszki, gdzie znajdziemy zarządzany przez Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kluczborku staw Kościuszki (dawniej ten zbiornik wodny na cześć jednego z bardziej zasłużonych burmistrzów miasta nazywany był stawem Millera). Zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą spacerować po malowniczej Różowej Alei znajdującej się nad stawem i odpocząć w pobliżu przyrody i pięknej zieleni. Nad taflą wody podziwiać można charakterystyczny budynek rybaczówki, w którym obecnie mieści się popularny w Kluczborku pub. To właśnie nad stawem Kościuszki członkowie kluczborskiego Związku Wędkarskiego organizują latem zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży i tym samym starają się zachęcić najmłodszych do łowienia ryb. Zimą staw także jest wykorzystywany – staje się wspaniałym lodowiskiem chętnie odwiedzanym nie tylko przez dzieci, ale także dorosłych (poziom wody jest bardzo niski, dlatego ślizganie się po tafli skutej lodem jest bardzo bezpieczne).
3 Kluczborski Rynek
Zmierzamy do ścisłego centrum miasta, żeby odwiedzić jedną z większych atrakcji Kluczborka – Rynek. Początkowo kluczborski Rynek pełnił funkcję placu targowego, natomiast teraz jest deptakiem i miejscem, w którym skupione są główne urzędy oraz najlepsze restauracje i kawiarnie w mieście. Kilka lat temu Rynek doczekał się rewitalizacji, dzięki czemu odnowiono elewacje budynków, deptak wyłożono nową kostką brukową i ustawiono ławeczki dla turystów i mieszkańców. Najważniejszym budynkiem Rynku jest bez wątpienia ratusz, któremu towarzyszą dwie frontowe kamienice – jest to pozostałość po sześciu barokowych dwurzędowych domach kramarskich pochodzących z XVIII w., które nazywano „Dwunastoma Apostołami” strzegącymi miasto – większość kamienic spłonęła w pożarze latem 1925 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia i zachowania w pamięci widoku Rynku z czasów jego największej świetności na zachodniej ścianie ratusza umieszczono płaskorzeźbę, która przedstawia „Dwunastu Apostołów” przed pożarem.
4 Ratusz w Kluczborku
Pora bliżej przyjrzeć się górującemu nad kluczborskim Rynkiem renesansowo-barokowemu ratuszowi. Budynek powstał w XVIII w. w miejscu starego ratusza zbudowanego najprawdopodobniej w XV w. i przez lata swojego istnienia był wielokrotnie niszczony, odbudowywany i rozbudowywany. Już z daleka widać łamany, dwuspadowy dach ratusza, piękne lukarny i ażurową wieżyczkę z latarnią zwieńczoną hełmem w kształcie ostrosłupa. Nie można pominąć także przepięknej elewacji ze sztukateriami, ozdobnymi obramowaniami drzwi i okien oraz stiukowymi dekoracjami. W środku ratusza warto zwrócić uwagę na okazałe stropy, sklepienia kolebkowe i krzyżowe, a także na ciekawy rozkład wnętrz (budynek podzielono na dwa trakty, a w jego północno-zachodniej części znajduje się przejście do kamienicy mieszczącej się obok). Najciekawszym elementem ratusza jest umieszczona w pozłacanej kuli na wieży kapsuła czasu, czyli dokumenty przeznaczone dla przyszłych pokoleń, w których opisane są dzieje tego wyjątkowego zabytku.
5 Baszta i Brama Krakowska
Niedaleko Rynku znajduje się ul. Zamkowa, przy której znajdziemy jedną z ciekawszych atrakcji Kluczborka – Bramę Krakowską i wysoką gotycką basztę. Budowla powstała na przełomie XV i XVI w. i stała się fortyfikacyjną częścią istniejącego prawdopodobnie od końca XIV w. zamku i dworu królewskiego otoczonego murami obronnymi. Kluczborski zamek został zniszczony w XVII w., a zabytkowa brama i okazała baszta ulokowana na cokole z polnych kamieni są jego jedynymi elementami, które zachowały się do dzisiaj. Na początku XX w. baszta została poważnie przebudowana i dostosowana do pełnienia funkcji miejskiej wieży ciśnień (przy okazji tej przebudowy w 1907 r. do wieży dobudowano charakterystyczny dwustopniowy dach namiotowy). Sama Brama Krakowska także nie doczekała obecnych czasów w nienaruszonym stanie – na początku lat 30 XX w. wyburzono fragmenty murów starego zamku i umieszczono pod nimi ulicę przeznaczoną dla ruchu samochodowego, co miało usprawnić przemieszczanie się po mieście.
6 Regionalne muzeum im. Jana Dzierżona
W murach obrośniętego winobluszczem starego zamku nad Bramą Krakowską mieści się kolejna atrakcja Kluczborka – muzeum im. Jana Dzierżona. To regionalne muzeum istnieje od 1959 r., a eksponaty w nim zgromadzone podzielone są na dwie części: regionalną i pszczelarską. Dział regionalny to przede wszystkim historia miasta i okolic (archiwalne dokumenty, starodruki i akcesoria militarne), ekspozycja archeologiczna zawierająca przedmioty pochodzące z wykopalisk prowadzonych w okolicy (głównie stare naczynia i monety), wystawa etnograficzna prezentująca regionalne stroje i przedmioty domowego użytku oraz ekspozycja zawierająca pamiątki dzierżonowskie, czyli wszystko, co związane jest z patronem muzeum (listy, publikacje, rękopisy, fotografie i bibeloty). Warto wspomnieć, że Jan Dzierżon prawie całe życie poświęcił pszczelarstwu – i to właśnie jest temat przewodni drugiej części muzeum, gdzie zgromadzono literaturę tematyczną, stare ule, sprzęt pszczelarski, a także zabytkową barć odrzańską.
Muzeum otwarte jest przez cały rok od wtorku do piątku w godz. 10-15:30 i w niedziele w godz. 10-13:30. Ceny biletów: normalny – 4 zł, ulgowy – 2 zł.
7 Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych
Kierujemy się w stronę ul. Skłodowskiej-Curie, gdzie znajduje się kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Ten strzelisty neogotycki budynek powstał w latach 1911-1913, ale historia parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych sięga początków XIX w. (wtedy właśnie zbudowano pierwszy kościół, który teraz nazywany jest starym kościołem i stał się salą katechetyczną). Już z daleka wzrok przykuwa wieża dzwonnicy z zegarem z 1912 r. uwieńczona iglicowym daszkiem mierzącym około 25 m. W środku świątyni podziwiać można bogato zdobiony rzeźbionymi ornamentami główny ołtarz, sprowadzoną z Monachium ambonę wykonaną przez Schreinera, witraże z pracowni Linnemannów, a także rzeźby przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Drewniane wyposażenie kościoła (w tym stalle i ławy dla wiernych) wykonane zostały przez stolarzy z Żórawiny Wrocławskiej, a zjawiskowe żyrandole są dziełem wrocławskiego kowala. Szczególną uwagę warto zwrócić na 32-głosowe organy wykonane przez uznanego w swoim fachu W. Sauera.
8 Park miejski w Kluczborku
Tuż obok kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych znajdziemy oazę zieleni w środku miasta – miejski park. Ten malowniczy zieleniec powstał pod koniec XIX w. i od tego czasu jest jednym z bardziej lubianych miejsc w Kluczborku. Można tu spacerować po uroczych alejkach, urządzać wycieczki rowerowe i pikniki lub posiedzieć na ławce w otoczeniu pięknej przyrody. W parku rosną głównie lipy i dęby, ale spotkać można tu także miłorząb japoński, ambrowiec balsamiczny, bukszpany czy azalie. W niewielkim stawie można podziwiać zjawiskowe lilie wodne, a na kwietnej łące rosną typowo polskie polne kwiaty – firletki, chabry i maki. W tym miejskim ogrodzie warto na chwilę zatrzymać się przy kluczborskiej Glorietcie, czyli pomniku upamiętniającym ofiary I wojny światowej. W 2010 r. park przeszedł generalny remont – ustawiono nowe ławki, odświeżono ścieżki i zieleńce oraz odnowiono miejską fontannę, która dzięki nowym dyszom i podwodnemu oświetleniu stała się największą ozdobą kluczborskiego parku.
9 Zbiornik retencyjny w Ligocie Górnej
Ostatnim punktem wycieczki po Kluczborku jest zbiornik retencyjny w dolinie rzeki Stobrawy znajdujący się w Ligocie Górnej. Ten ogromny 60-hektarowy zalew stworzono głównie do celów użytkowych (może pomieścić przynajmniej 1,5 miliona m³ wody, dzięki czemu zabezpiecza miasto na wypadek suszy lub powodzi), ale dostrzeżono także jego turystyczny potencjał i od kilku lat ten akwen wodny jest jedną z większych atrakcji Kluczborka. Nic dziwnego – tafla wody otoczona lasem to idealne miejsce do wypoczynku i relaksu. Dookoła zbiornika zbudowano 3,5-kilometrową ścieżkę spacerową i rowerową, wytyczono piaszczystą plażę, a nawet zadbano o wspaniale usytuowany taras widokowy. Kluczborski zalew jest także fantastycznym miejscem dla wędkarzy – Polski Związek Wędkarski zarybił ten teren m.in. okoniami, szczupakami, karpiami i sandaczami. Dla aktywnych powstała również siłownia na świeżym powietrzu, a rodziny z dziećmi z pewnością ucieszy bardzo dobrze wyposażony plac zabaw i ścieżka edukacyjna.
Bardzo fajny tekst, jest tylko mała nieścisłość – kościół ewangelicki nie jest przy ul. Chrobrego a mieści się pomiędzy ulicami Piłsudskiego, Kopernika a pl. Gdacjusza.
bardzo fajne miasto nie duze ile bardzo mile gdy by nie te wojny mieli najpiekniejsze miasto polski i jeden z najladniejszy i piekniejszy rynko w polsce wojny zrobily swoje i zniszczyly piekne polskie miasto dzieki pozdrawiam
Nie wiedziałam, że w pobliżu mojego domu jest tak dużo ciekawych zabytków!
Pięknie! Tylko szkoda, że kwarantanna…
Pozdrawiam
PIEKNE JEST MOJE RODZINNE MIASTO