Piła nad GwdąFoto: User:Wiki-observer / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Piła jest pięknie ulokowana. Znajduje się pomiędzy Pojezierzem Wałeckim a Pojezierzem Krajeńskim, nad rzeką Gwdą. W samym środku miasta, znajduje się nawet wysepka na rzece, na której czas można spędzić w atrakcyjnym parku. Piła byłą pierwotnie rybacką osadą, w XV wieku otrzymała prawa miejskie. W wyniku historycznej zawieruchy, miasto na długi czas znalazło się poza terytorium Polski. Po drugiej wojnie światowej, kiedy Piła znowu została włączona w granice naszego kraju, miasto praktycznie od zera odbudowano – wojenne zniszczenia były olbrzymie. Dlatego też, zachowało się tam stosunkowo nie tak wiele zabytków. Warte zobaczenia są kościoły takie jak modernistyczny kościół Św. Antoniego czy też neobarokowy kościół Św. Rodziny. Dziś Piła zachęca do odwiedzin również licznymi atrakcjami, interesującymi także dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas.


1  Muzeum Staszica

Na południowy wschód od parku na Wyspie, do którego warto wybrać się po odwiedzeniu niżej opisanego Muzeum, w odległości 10 minut spacerem od niego, znajduje się dom, w którym urodził się Stanisław Staszic. Mieszkańcy Piły są dumni z faktu, że to właśnie z ich miasta pochodzi ten słynny oświeceniowy działacz. Dom Staszica jest ciekawy z  jeszcze jednego powodu – jak już wspomniano, Piła doznała ogromnych zniszczeń w czasie wojny, większość miasta to zabudowa powojenna. Ten budynek jest uważany, za najstarszy w mieście. Z czasów przedwojennych zachowały się piwnice, część komina, układ wnętrz. Latem kwitnie tu życie muzyczne – w ogrodzie na tyłach domu organizowane są liczne koncerty. Obecnie, przez cały rok budynek jest siedzibą właśnie Muzeum Stanisława Staszica, które warto zwiedzić. Jest ono muzeum biograficznym, przybliżającym życie i działalność tej postaci. Wśród zbiorów znajdują się ryciny, portrety, dokumenty, które dają wgląd nie tylko w życie Staszica, ale także w historię epoki. Ponadto, w budynku odbywają się wystawy malarstwa i saloniki poetyckie.

Muzeum można zwiedzać: od poniedziałku do piątku: 9.00 – 16.00; w sobotę niedzielę: 10.00 – 16.00.
Cennik biletów: normalny: 4 zł; ulgowy: 2 zł; w soboty wstęp wolny.

2  Park na Wyspie

Przez samo centrum Piły przepływa rzeka Gwda. Między jej dwoma ramiona znajduje się Wyspa, na której założono miejski park, o wielkości około 10 ha. Powstał on już w latach 70-tych i do dziś jest jednym z ulubionych miejsc rekreacyjno-wypoczynkowych mieszkańców Piły. W parku znajduje się fontanna i estakada, a także staw, przy którym karmić można ptactwo wodne. Wyspa jest przyjazna rodzinom z dziećmi – znajduje się tam plac zabaw. Najwięcej atrakcji oczywiście związanych jest z wiosną i latem, kiedy to Wyspa staje się jednym z centrów życia muzycznego Piły. Liczne koncerty i imprezy zachęcają mieszkańców i turystów. Niemniej jednak, o każdej porze roku, park na Wyspie jest idealnym miejscem, żeby leniwie spędzić czas, troszkę odpocząć. A co więcej jest ciekawostką Piły, dlatego szkoda byłoby go nie zobaczyć.

3  Tramwaj wodny

Z Wyspy odpływa pilski tramwaj wodny. Ten wyjątkowy środek transportu to duża atrakcja dla całej rodziny. W zależności od stanu wody w rzece, rejsy kończą się albo przy moście Zygmunta Starego, albo w Zielonej Dolinie. Tramwaj odpływa co 50 minut, przez całe popołudnie, siedem dni w tygodniu. Jest nie tylko środkiem transportu, ale i okazją, żeby w środku miasta spędzić trochę czasu na łódce i poobserwować miasto z innej perspektywy. Warto na taki rejs zabrać także najmłodszych. Miejsc nie trzeba rezerwować wcześniej, bilety wystarczy kupić na statku.

Cennik biletów: normalny: 2,70 zł, ulgowy: 1,35 zł.

4  Rezerwat przyrody „Kuźnik”

Żeby zobaczyć następną atrakcję, trzeba się będzie przemieścić spory odcinek na północ miasta, ale naprawdę warto. W Zielonej Dolinie można wsiąść w linię 14, która dowiezie nas do rezerwatu przyrody „Kuźnik”. Ten park krajobrazowy chroni okolice Jeziora Rudnickiego. W rezerwacie można podziwiać rzadkie gatunki flory i fauny, to tam bytują na przykład urocze zimorodki czy sowy uszate. Ciekawe jest wzniesienie morenowe, opadające do jezior Duży i Mały Kuźnik – na zboczach wiele jest źródeł z krystaliczną wodą. Wizyta w rezerwacie to kontakt z naturą, wyciszenie i wypoczynek. Przez „Kuźnik” przebiegają trzy szlaki turystyczne, każdy z nich jest godny uwagi. Jednym z nich dotrzeć można do pobliskiej miejscowości Skrzatusz, w której znajduje się godne uwagi sanktuarium.

5  Rezerwat przyrody „Nietoperze w Starym Browarze”

W sąsiedztwie rezerwatu przyrody „Kuźnik” znajduje się jeszcze jedno miejsce warte odwiedzenia. Rezerwat przyrody „Nietoperze w Starym Browarze” to miejsce otworzone stosunkowo niedawno, bo w 2015 roku. Stanowi on naturalne zimowisko nietoperzy wielu gatunków. Ze względu na delikatność populacji tych nocnych zwierząt, ruch pieszy w obrębie rezerwatu jest zakazany, co nie znaczy, że nie da się zaobserwować przedstawicieli gatunków takich jak nocek wąsatek czy gacek brunatny. Już od wczesnej wiosny, można przyglądać się polującym nietoperzom znad Zalewu. To prawdziwa gratka dla miłośników przyrody.

Mapa Piły z zaznaczonymi atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj