Atrakcje Opatowa - Brama Warszawska
Brama Warszawska w OpatowieFoto: Malgorzata Pakula / 123RF
Opatów jest datowany na przełom X i XI wieku. Już wtedy powstał gród, który dał zaczątki dzisiejszemu miastu. Opatów od samego początku istnienia związany jest z różnymi przejawami religijności na ziemiach polskich. Pierwotnie miasto powstało wokół wzniesionego na wzgórzu bernardyńskiego klasztoru, potem w tej miejscowości znajdowała się komandoria templariuszy, Opatów znajdował się we władaniu biskupów lubuskich. Historia miasta bogata jest w patriotyczne akcenty – stoczono tam jedną z bitew powstania styczniowego, podczas II wojny światowej czynnie działało podziemie. Dziś Opatów stracił nieco na znaczeniu, jednakże pełen jest pięknych atrakcji turystycznych, które trzeba zobaczyć.


1  Rynek

Jak w praktycznie każdym mieście, „serce” stanowi miejski rynek. Jednym z ciekawszych budynków znajdujących się w tym miejscu jest Ratusz – to zabytkowa kamienica, z arkadowo-filarowymi podcieniami. Teraz znajduje się w nim siedziba władz miejskich, ale w swojej historii pełnił najróżniejsze funkcje – znajdowały się tam koszary (czasy zaborów), cerkiew, a później siedziba władz powiatowych. Wzniesiono go na przełomie XVI i XVII wieku. Tuż przed budynkiem Ratusza zobaczyć można pomnik pułkownika Ludwika Topora-Zwierzdowskiego.

2  Podziemna Trasa Turystyczna

Pod płytą Rynku znajdują się największa atrakcja Opatowa, czyli Podziemna Trasa Turystyczna, dzięki której można zwiedzać powstałe jeszcze w średniowieczu piwnice kupieckie. Na długości 400 metrów zaprezentowane są eksponaty, które pozwalają lepiej wyobrazić sobie handel i kupiectwo w tym regionie na przestrzeni wieków. Sieć pomieszczeń jest bardzo rozbudowana, składa się aż z 46 komór położonych na trzech kondygnacjach. Przed zwiedzaniem należy zaopatrzyć się w coś ciepłego gdyż temperatura w podziemiach to około 10 stopni Celsjusza.

Godziny zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej:
od poniedziałku do soboty: 9-18, w niedziele: 11-17
Cennik biletów: bilet ulgowy: 8 złotych, bilet normalny: 12 złotych

3  Kolegiata św. Marcina

Kolegiata św. Marcina w Opatowie
Kolegiata św. Marcina w OpatowieFoto: Malgorzata Pakula / 123RF

Idąc na północny zachód od Rynku, ulicą gen. Stefana „Grota” Roweckiego dojdziemy do kolegiaty św. Marcina. To jeden z najpiękniejszych, zachowanych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Trudno jest odnaleźć pewne źródła mówiące o samych początkach tej budowli – wzmianki pojawiają się już w 1206 roku. Kolegiata daje prawdziwy wgląd w historię architektury – poza oczywiście romańskim rodowodem, zawiera elementy gotyku, a także późniejsze – renesansowe i barokowe. To co w kolegiacie warto zobaczyć to wspaniałe XVIII wieczne polichromie utrzymane w błękitnych i różowych barwach. Kościół pełen jest też malarstwa historycznego – w kolegiacie można zrobić sobie małe korepetycje z bitewnej historii Polski i zobaczyć „Bitwę na Psim Polu”, „Bitwę pod Wiedniem”. Jeden z najsłynniejszych zabytków opatowskiej kolegiaty to płaskorzeźba Bartolommeo Berrecciego – „Lament Opatowski”. Przedstawia ona postaci opłakujące Wielkiego Kanclerza, który był także właścicielem Opatowa.

4  Brama Warszawska

Do kolejnej popularnej atrakcji Opatowa należy przejść nieco dalej, ulicą Kościuszki, aż znajdziemy się pod wieńczącą tę ulicę Bramą Warszawską. Tylko ta brama zachowała się dziś w Opatowie. W czasach świetności miasta, miało ono bardzo rozbudowany system obronny – jako bogaty gród kupców mogło sobie na to pozwolić. Brama Warszawska to również zabytek, którego fundację zawdzięczamy wspomnianemu już Kanclerzowi Koronnemu, Krzysztofowi Szydłowieckiemu. Stąd też, znajduje się na niej herb rodzinny tego rodu. W 1922 roku dodano również obraz Matki Bożej, upamiętniający rocznicę „Cudu nad Wisłą”.

5  Klasztor i kościół oo. Bernardynów

Idąc jeszcze dalej na północ, przechodząc na drugi brzeg Opatówki, na wzniesieniu znajdujemy kościół i klasztor oo. Bernardynów. W XV wieku, pierwotny budynek został ofiarowany zakonnikom, którzy w następnych latach rozbudowywali kościół. Zadbano również o budowę klasztoru oraz cały kompleks otoczono murami obronnymi, które częściowo zachowały się do dziś. Ta obronna funkcja zabudowań odegrała wielką rolę w czasie najazdu tatarskiego, kiedy to miejscowa ludność znalazła schronienie w murach klasztoru. Następne wieki pokazały zresztą, że właśnie w tym celu wykorzystuje się też budowlę – nawet żołnierze Armii Krajowej znaleźli tam przystań. Odwiedzający kościół można dostrzec wpływy baroku i rokoko w wystroju wnętrza. Warte obejrzenia jest ciekawe malarstwo sakralne – obrazy Matki Boskiej w ołtarzu głównym oraz wyobrażenia świętych – Franciszka i Antoniego.

6  Krówkarenka

Jakby z zupełnie drugiej strony Rynku, przy ulicy Kopernika znajduje się Krówkarenka – kawiarenka, nawiązująca nazwą do słynnych w całym kraju opatowskich Krówek. Warto jednak przejść się z powrotem uliczkami Opatowa, żeby dzień poświęcony zwiedzaniu zakończyć właśnie tam. Nie dość, że w kawiarence zaopatrzyć się oczywiście można w „mordoklejki”, które są zdecydowanie najlepszą pamiątką z wycieczki do Opatowa, w Krówkarence organizowane są również warsztaty związane z ręcznym procesem produkcji krówek. Wziąć też można udział w konkursach, takich jak jedzenie pączków z krówkową polewą na czas – kto nie chciałby być zwycięzcą w takiej kategorii!

Cennik warsztatów:
Bilet normalny   –  12 zł/os. – dla grup od 15 do 20 osób
Bilet ulgowy   –   10 zł/os.  – grupy powyżej 20 osób.

Opatów – mapa z zaznaczonymi atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj