Tarnowski Rynek
Tarnowski RynekFoto: Jakub Hałun / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Położony na terenie małopolski Tarnów to miasto, które powinien zobaczyć każdy podróżnik. To niewielkie miasto może poszczycić się bogatą historią, sięgającą czasów piastowskich i IX wieku, w którym to na tarnowskiej Górze Świętego Marcina został założony słowiański gród otoczony wałami obronnymi. W trakcie jednodniowej wycieczki zapewnimy Wam zwiedzanie najważniejszych atrakcji Tarnowa, oprowadzimy po Rynku Starego Miasta, którego zabytki uznawane są za perłę polskiego renesansu. W mieście określanym jako polski biegun ciepła warto zatrzymać się na chwile refleksji nad historią regionu w jednym z licznych muzeów oraz poświęcić czas na podziwianie lokalnych zabytków, które zachwycają turystów z Polski i zagranicy.


1  Rynek Starego Miasta

Tarnów to jedno z niewielu miast w Polsce, które zachowało klasyczny, średniowieczny układ urbanistyczny z rynkiem umieszczonym w centralnym punkcie. Pierwsze kroki podczas wycieczki skierujemy właśnie na Rynek Starego Miasta w Tarnowie, wokół którego można podziwiać dobrze zachowane kamienice z XIX wieku, z oryginalnymi kolorowymi fasadami, a przy ulicy Wałowej zatrzymamy się w tzw. Zakątku Łokietka z pomnikiem króla Władysława. Najważniejsze miejsce na Rynku zajmuje renesansowy ratusz, uznawany za prawdziwą perłę wśród tego typu zabytków w Polsce. Ratusz powstał w XIV wieku jako budowla gotycka, jednak po kolejnych przebudowach nabrał cech typowo renesansowych z wieńczącą budynek ceglaną, nieotynkowaną attyką z blendami, a także kamiennymi sterczynami i maszkaronami, które robią ogromne wrażenie na zwiedzających. W Ratuszu mieści się obecnie główna siedziba Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Adres Ratusza: Rynek 1

2  Katedra w Tarnowie

Bazylika Katedralna w Tarnowie
Bazylika Katedralna w TarnowieFoto: Lestath (Jan Mehlich) / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Po zwiedzeniu Rynku Starego Miasta udamy się spacerem do pobliskiej Bazyliki Katedralnej Narodzenia Najświętszej Marii Panny, która góruje nad miastem, stanowiąc jedną z najważniejszych atrakcji Tarnowa. Bazylika została zbudowana w wieku XIV w stylu gotyckim, a następnie przeszła gruntowną renowację, zakończoną w roku 1900, po której nabrała charakteru neogotyckiego. Wschodnią ścianę katedry zdobi obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego, pochodzący z 1899 roku, a tuż obok niego stoi wysoki na ponad 4 metry pomnik papieża Jana Pawła II. W Katedrze poświęcimy trochę czasu słynnym na całym świecie renesansowym nagrobkom Tarnowskich, których twórcami byli: Bartłomiej Berecci, Jan Maria Padovano oraz Jan Pfister. Na szczególną uwagę zasługuje pomnik nagrobny Barbary Tarnowskiej, uznany za najpiękniejszą rzeźbę wizerunku kobiety w renesansowej Europie. Od 2006 roku katedra ma status Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

Adres: ul. Kapitulna 2
Zwiedzanie bezpłatnie, przez cały dzień.

3  Mury Miejskie i Baszta

Kolejnym celem naszej wycieczki są Mury Miejskie w Tarnowie, jedne z najlepiej zachowanych murów obronnych w Polsce. Obwarowania pochodzą z przełomu XV i XVI wieku, kiedy to zostały wybudowane na podwalinie z kamiennych ław fundamentowych, przy użyciu cegły. Mury dość dobrze zachowały się na długości aż 400 metrów i można zobaczyć je na ulicach: Wałowej, Bernardyńskiej, Szerokiej oraz Targowej. Najbardziej charakterystyczną atrakcją tarnowskich murów obronnych jest Baszta zwana basteją lub inaczej półbastionem, głównie ze względu na swój charakterystyczny wygląd przypominający połowę walca. Baszta została wybudowana w epoce renesansu i posiada cechy typowe dla tej architektury, między innymi dach w kształcie stożka. Baszta została zrekonstruowana w latach 50-tych XX wieku i od tego czasu jest najchętniej odwiedzana przez turystów wieczorem, kiedy jest pięknie podświetlona.

Adres: ul. Basztowa

4  Muzeum Etnograficzne

Po spacerze wzdłuż murów obronnych czas na wizytę w oddalonym o zaledwie 400 metrów Muzeum Etnograficznym. Atrakcję turystyczną Tarnowa stanowi już sam budynek muzeum, które zostało urządzone w zabytkowym zajeździe miejskim pochodzącym z XVIII wieku. Obecnie budynek pokryty jest prawdziwym gontem drewnianym, niespotykanym w innych miejscach w Tarnowie. Muzeum Etnograficzne funkcjonuje od 1984 roku, przyciągając uwagę zwiedzających licznymi eksponatami obrazującymi lokalną kulturę i sztukę. Na podwórku Muzeum gromadzone są eksponaty o większych rozmiarach, miedzy innymi związane z historią Żydów i Romów mieszkających na terenie Tarnowa.

Adres: ul. Krakowska 10
Godziny otwarcia: pn: nieczynne; wt, cz: 9.00-17.00; śr, pt: 9.00-15.00; sb, nd; 10.00-16.00 Ostatni zwiedzający są wpuszczani najpóźniej 30 minut przed zamknięciem.
Bilety: normalny: 8 zł; ulgowy: 5 zł; rodzinny: 16 zł
W niedziele: wstęp wolny na stałą ekspozycję.

5  Ruiny Zamku w Tarnowie

Ruiny Zamku to obowiązkowy punkt na trasie wycieczki do Tarnowa, do którego można dostać się samochodem lub taksówką, a wielbiciele spacerów mogą pokonać ten 4 kilometrowy odcinek pieszo. Ruiny Zamku pochodzą z czasów średniowiecza, kiedy to zabudowania były podzielone na część obronną oraz rezydencję mieszkalną. Całość zabudowań w latach świetności była otoczona fosą obronną, nad którą znajdował się most zwodzony. Zamek w toku licznych walk często zmieniał właścicieli, a do najbardziej znanych włodarzy należał ród Tarnowskich. Zamek został opuszczony w XVIII wieku i od tego czasu zabudowania popadały w ruinę. Wycieczka do ruin to nie tylko okazja na zapoznanie się z historią tego wyjątkowego miejsca, ale także okazja do podziwiania przepięknej panoramy Tarnowa rozciągającej się z Góry Świętego Marcina, wznoszącej się na 300 metrów nad poziomem morza.

Adres: Góra Świętego Marcina, ul. Wypoczynkowa

Mapa Tarnowa z zaznaczonymi atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj