Rynek w Bystrzycy Kłodzkiej
Rynek w Bystrzycy KłodzkiejFoto: Jacek Halicki / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 PL
Bystrzyca Kłodzka to małe choć niezwykle bogate w atrakcje miasteczko. Prawa miejskie otrzymała w 1319 roku co sprawia, że jest to jedno z najstarszych miast w Kotlinie Kłodzkiej. Przechadzając się ulicami Bystrzycy Kłodzkiej spotkamy atrakcje z okresu jej powstania jak np. mury obronne. Nawet układ urbanistyczny pozostał ten sam, jak z czasów średniowiecza. Dodatkowym atrybutem miasta jest jego położenie. Leżące na zboczu wzgórza doliny Nysy Kłodzkiej, daje możliwość podziwiania niezwykłej zabudowy tarasowej. Podróż do Bystrzycy Kłodzkiej jest więc wyprawą do malowniczej przeszłości.


1  Bystrzycki Rynek

W samym centrum miasta znajduje się najwięcej atrakcji Bystrzycy Kłodzkiej. Dlatego też wycieczkę najlepiej rozpocząć na bystrzycki rynku (placu Wolności). Tam znajduje się niezwykle okazały ratusz. Historia ratusza miejskiego w Bystrzycy Kłodzkiej sięga XIV wieku kiedy to powstał pierwszy tego typu budynek. Jednak ratusz był kilkukrotnie niszczony i odbudowywany, a obecny budynek pochodzi z połowy XIX wieku. Kolejną atrakcją znajdującą się na rynku jest barokowa Kolumna Trójcy Świętej pochodząca z XVIII wieku.

2  Mały Rynek

Przechadzając się wzdłuż renesansowych i barokowych kamienic mieszczańskich będących prawdziwą gratką dla wielbicieli architektury, docieramy do ulicy Mały Rynek gdzie w centralnym miejscu znajduje się jedna z ciekawszych atrakcji Bystrzycy Kłodzkiej jaką jest pręgierz. Ten jeden z nielicznych zabytków dawnego sądownictwa powstał w 1556 roku. Do niego właśnie przywiązywano złoczyńców, ladacznice, a nawet włóczęgów skazanych na biczowanie. Na pręgierzu wyryto łaciński napis, który oznacza „Bóg ukarze niegodziwców”.

3  Muzeum Filumenistyczne

Tuż przy Centrum Informacji Turystycznej znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne. To w tym miejscu, od ponad 50 lat gromadzone są eksponaty i wszelkie informacje dotyczące wzniecania ognia oraz historii regionu. Wśród eksponatów znaleźć można zapalniczki benzynowe, lontowe, gazowe, krzesiwa używane w różnych okresach historii ludzkości, etykiety z pudełek od zapałek nie tylko z Polski, ale i ze świata. Muzeum współpracuje z fabryką zapałek, która również znajduje się w Bystrzycy Kłodzkiej.

Muzeum czynne jest dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 8.00-16.00, w niedzielę 10.00-15.00. W okresie wakacyjnym od lipca do sierpnia godziny ulegają zmianie. Od wtorku do soboty 9.00-17.00, niedziele 10.00-16.00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Zwiedzanie we wtorek jest bezpłatne. W pozostałe dni cena wynosi 7 zł bilet normalny i 5 zł bilet ulgowy.

4  Kościół Św. Michała Archanioła

Idąc w dół ulicą Sienną mijamy po drodze fragment murów obronnych aż w końcu dochodzimy do kościoła Św. Michała Archanioła będącego jednym z najstarszych budynków regionu. To rzadki przykład zabudowy halowej. Kościół posiada elementy z wielu epok historycznych stąd ciężko jest określić jego konkretny wiek. Jednak pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1336 roku. Wnętrze jest tak samo interesujące, jak cała konstrukcja budynku. To jedyny kościół w Polsce, w którym przez sam środek od ołtarza, do organów biegnie rząd kolumn. W środku możemy także podziwiać figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIV wieku, renesansową chrzcielnicę z 1557 roku, a także dwa dzieła słynnego rzeźbiarza Michała Klahra – rzeźbę św. Jana Nepomucena oraz św. Franciszka Ksawerego.

5  Brama Wodna

Idąc ulicą Kościelną w kierunku doliny rzeki, trafiamy w końcu do Bramy Wodnej. To jedna z największych atrakcji Bystrzycy Kłodzkiej będąca jednocześnie symbolem miasta. Dawniej była to brama wjazdowa od strony rzeki. Zachował się również element z prowadnicą do podnoszenia i opuszczania krat bramy. Wewnątrz bramy, schodami w górę dochodzimy do małej izdebki, w której przebywał strażnik. Z kolei przed wieżą swoją siedzibę miał pisarz, który pobierał opłaty od wozów i kupców wwożących towar do miasta.

6  Mury obronne

Przy ulicy Międzyleśna znajdują się fragmenty murów obronnych miasta. Pochodząca z pierwszej połowy XIV wieku zabudowa zachowała się w bardzo dobrym stanie. Do dziś nie przetrwała jedynie zachodnia część murów. Podziwiać można jej elementy jak Basztę Kłodzką, Wieżę Rycerską, czy Bramę Wodną. Obwarowania o grubości 1 metra dostosowane zostały do specyficznej, tarasowej budowy regionu. Skarpy podtrzymują potężne wzmocnienia. Dzięki temu zbędna była budowa fosy. Doskonałą fortyfikację obronną docenił król J. Luksemburczyk, który już w 1319 roku przyznał miastu samodzielność prawną, co nadało Bystrzycy miano miasta królewskiego.

7  Pomnik i kościół św. Jana Nepomucena

Tuż przy moście nad rzeką Bystrzycą, na placu Szpitalnym znajduje się inna atrakcja Bystrzycy Kłodzkiej – pomnik św. Jana Nepomucena. Jego położenie nie jest kwestią przypadku, bo taki rodzaj pomników stawiano właśnie przy mostach. Figura symbolizuje męczeństwo świętego, który zrzucony został do rzeki Wełtawy w Pradze za to, że nie złamał tajemnicy spowiedzi. Ta barokowa konstrukcja powstała w 1704 roku, jest najprawdopodobniej drugim najstarszym pomnikiem Nepomucena w Polsce. Starszy pomnik jest tylko w Wierzbnej. W niedalekiej odległości od pomnika przy ulicy Kolejowej znajduje się zabytkowy kościół pw. św. Jana Nepomucena. Jest to z pewnością miejsce warte odwiedzanie chociażby dla barokowego ołtarza poświęconego św. Janowi Nepomucenowi.

Bystrzyca Kłodzka – mapa z atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj